XXI Dolnośląski Festiwal Nauki w Głogowie-ponad 200 interesujących spotkań, warsztatów i pokazów…

0
339

Już jutro 9 października rozpocznie się głogowska edycja regionalna XXI Dolnośląskiego Festiwalu Nauki. Uroczysta inauguracja Festiwalu odbędzie się w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Głogowie. Podczas tego trzydniowego wydarzenia w naszym mieście odbędzie się około 200 różnorodnych spotkań: wykłady, pokazy, wystawy, laboratoria, konkursy i warsztaty. Głogów przez najbliższe dni będzie stolicą nauki, a młodzi Głogowianie zamienią zajęcia w szkolnych ławkach na alternatywne sposoby zdobywania wiedzy…

Wykład inauguracyjny  „Polskie sukcesy i porażki gospodarcze. Kluczowe wydarzenia w gospodarce polskiej 1918-2018” wygłosi prof. Stanisław Czaja.

Ponieważ w tym roku obchodzone jest 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości, XXI Dolnośląski Festiwal Nauki odbędzie się pod hasłem „1918-2018”.

Organizatorami Festiwalu są: Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Głogowie, wszystkie szkoły średnie i większość szkół podstawowych, instytucje kulturalne, stowarzyszenia i spółki miejskie.

Będzie to już 8 głogowska edycja Dolnośląskiego Festiwalu Nauki. W 2017 roku w wydarzeniu wzięło udział ponad 8000 mieszkańców Głogowa i okolic,a w tym roku z pewnością nie będzie ich mniej….

Cel jest jeden- uczenie przez zabawę i doświadczanie. Głogów przez najbliższe dni będzie stolicą nauki, a młodzi Głogowianie zamieniają zajęcia w szkolnych ławkach na alternatywne sposoby zdobywania wiedzy.

Historia Jednego Festiwalu

Popularyzacja nauki to misja równie ważna jak badania naukowe, mawiał prof. Jerzy Łanowski, pierwszy absolwent Uniwersytetu i Politechniki we Wrocławiu. Właśnie z poczucia takiej misji, z chęci dzielenia się wiedzą wyrósł Dolnośląski Festiwal Nauki, który początkowo miał być jedynie jednorazowym przedsięwzięciem.

Ogrom zainteresowania i pozytywny odbiór uczestników przerósł organizatorów, a jednocześnie zapewnił jego ciągłość przez ostatnie 20 lat. Pierwszy Festiwal we Wrocławiu odbył się we wrześniu 1998 roku i był inspirowany festiwalem warszawskim. Prekursorką we Wrocławiu była Aleksandra Kubicz, a w Głogowie obecna wiceprezydent Głogowa Pani Bożena Kowalczykowska. Siedem lat temu Pani Bożena została pierwszym, regionalnym koordynatorem i pełniła tę funkcję przez kolejne dwa lata. W zeszłym roku jej starania i ogrom pracy jaki włożyła zostały wynagrodzone a Pani wiceprezydent otrzymała tytuł Przyjaciela Dolnośląskiego Festiwalu.

Tegoroczna edycja to jeszcze więcej możliwości…

 

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.