VIII Ogólnopolski Festiwal Chórów “Silesia Cantat” 13 października w Głogowie!

0
376

13 października w Głogowie odbędzie się VIII Ogólnopolski Festiwal Chórów Silesia Cantat. Festiwal rozpoczną przesłuchania konkursowe w auli I Liceum Ogólnokształcącego w Głogowie o godzinie 10.00. Natomiast o godzinie 17.00 w kościele NMP Królowej Polski na osiedlu Kopernik zostaną ogłoszone wyniki Festiwalu, a głogowianie będą mogli wysłuchać wyjątkowego koncertu w wykonaniu jego tegorocznych laureatów…

Organizatorami tegorocznego Festiwalu Silesia Cantat są: Stowarzyszenie Chór Beati Cantores, I Liceum Ogólnokształcące im. B. Krzywoustego w Głogowie oraz Parafia NMP Królowej Polski w Głogowie.

Partnerzy Festiwalu:
– Gmina Miejska Głogów
– Starostwo Powiatowe w Głogowie
– Polski Związek Chórów i Orkiestr o/Wrocław w Olszynie

Festiwal został dofinansowany ze środków gminy miejskiej Głogów.

Cele Festiwalu:

  • prezentacja i konfrontacja osiągnięć artystycznych zespołów amatorskich,
  • pobudzanie aktywności chórów amatorskich i dostarczanie im inspiracji do podnoszenia poziomu artystycznego,
  • rozbudzanie zamiłowania do śpiewu chóralnego i jego propagowanie jako najbardziej naturalnej formy aktywności muzycznej,
  • prezentacja i promowanie polskiej literatury chóralnej,
  • Festiwal ma formę konkursu.

Idea Festiwalu zrodziła się po zakończeniu X Zamkowych Spotkań Chóralnych (2005), odbywających się nieprzerwanie od 1996 roku. Po 10 latach organizatorzy postanowili towarzyskie spotkanie miłośników muzyki chóralnej przekształcić w konkurs. Pierwsze trzy edycje Festiwalu miały rangę regionalną i odbywały się corocznie (2006, 2007 i 2008) pod nazwą Dolnośląski Festiwal Chórów SILESIA CANTAT. Począwszy od 4. edycji (2010) Festiwal ma wymiar ogólnopolski i odbywa się co dwa lata.

Inicjatorem i głównym organizatorem jest Stowarzyszenie Chór Beati Cantores. Współorganizatorami są: Gmina Miejska Głogów, Polski Związek Chórów i Orkiestr – Oddział Dolnośląski z siedzibą w Olszynie, Zespół Szkół Ogólnokształcących im. B. Krzywoustego w Głogowie oraz parafia pw.NMP Królowej Polski w Głogowie. W latach 2012-2016 współorganizatorem Festiwalu był również Miejski Ośrodek Kultury w Głogowie. Zmagania festiwalowe chórów odbywały się w kolegiacie pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny na Ostrowie Tumskim, w kościele pw. Najświętszej Marii Panny Królowej Polski oraz w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury w Głogowie.

W dotychczasowych siedmiu edycjach konkursu uczestniczyło blisko 70 chórów z całego kraju, w tym m.in. z Poznania, Wrocławia, Zielonej Góry, Bielska-Białej, Krakowa, Szczecina, Świnoujścia, Warszawy, Legnicy, Gdańska, Leszna, Mogilna, Raciborza, Gorlic i Kłodzka. W I Festiwalu uczestniczył także chór z Mińska na Białorusi. Gościem specjalnym II Dolnośląskiego Festiwalu Chórów SILESIA CANTAT Głogów 2007 był Międzynarodowy Chór „Silesia Cantat”.

Członkami Jury podczas dotychczasowych edycji Festiwalu byli: prof. Halina Bobrowicz (Wrocław), prof. Helena Tomaszek-Plewa (Wrocław), prof. Zbigniew Szablewski (Warszawa), dr Grażyna Rogala-Szczerek (Wrocław), prof. Janusz Dzięcioł (Poznań), prof. Przemysław Pałka (Poznań), dr hab. Iwona Wiśniewska-Salamon (Szczecin) oraz Barbara Walendzik (Głogów).

 

Źródło: beati-cantores.pl

 

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.