Doświetlają przejścia w trosce o bezpieczeństwo pieszych

0
233

To właśnie Oni, jako niechronieni uczestnicy ruchu drogowego są grupą, która w razie ewentualnych wypadków ponosi najpoważniejsze i najbardziej odczuwalne konsekwencje. Mowa oczywiście o pieszych. Niebezpieczne i tragiczne w skutkach zdarzenia drogowe z ich udziałem są niestety nadal bardzo częste. Według policyjnych statystyk tylko w 2017 roku w Polsce doszło do 7 911 zdarzeń zakwalifikowanych do wypadków „najechanie na pieszego”, w ich wyniku zginęło aż 861 osób, a 7 473 zostało rannych. Dlatego tak ważne jest podejmowanie wszelkich kroków, które choć w najmniejszym stopniu zwiększają bezpieczeństwo niezmotoryzowanych uczestników ruchu drogowego. Podstawą tych działań są przede wszystkim dobrze oświetlone przejścia dla pieszych. W Głogowie w latach 2015-2017 doświetlono 13 takich miejsc, a jeszcze w tym roku powstaną kolejne dwa bezpieczne przejścia dla pieszych…

Jak zapewnia prezydent miasta Głogowa Rafael Rokaszewicz do końca roku doświetlone zostaną jeszcze przejścia dla pieszych w dwóch miejscach:

  • w ciągu ul. Budowlanych (w rejonie budynku nr 20)
  • przy skrzyżowaniu ul. Henryka Głogowskiego (w okolicy ul. Folwarcznej oraz Mechanicznej).

Takich bezpiecznych przejść dla pieszych wybudowano już kilkanaście. W latach 2015-2017 łącznie doświetlono 13 przejść dla pieszych na kwotę 401.504,87 zł.

Powstały one w następujących częściach naszego miasta:

  • skrzyżowanie ulic Mickiewicza z Przemysłową, w ciągu ul. Armii Krajowej na wysokości Zielonego Rynku oraz w ciągu ul. Kościuszki przy skrzyżowaniu z ul. Gomółki,
  • w ciągu ul. K. Sprawiedliwego (targowisko), ul. Jedności Robotniczej (PZU), ul. Moniuszki (przy przychodni) oraz ul. Saturna (targowisko),
  • w ciągu ul. Sienkiewicza (skrzyżowanie z ul. Śniadeckich), na skrzyżowaniu ul., Budowlanych z Daszyńskiego (przy Przedszkolu Promyk),
  • w ciągu ul. Głowackiego na wysokości sklepu Biedronka oraz doświetlono wjazd na parking przy MOK.
    W roku 2017 Gmina Miejska Głogów pozyskała dofinansowanie od Wojewody Dolnośląskiego na doświetlenie przejścia w ciągu ul. Głowackiego.

Pamiętajmy jednak, że korzystanie z przejścia dla pieszych, nawet tego najbardziej oświetlonego nie zwalnia nas z obowiązku przestrzegania zasad bezpieczeństwa.

Kierujący pojazdem zawsze powinien pamiętać, że zbliżając się do przejścia dla pieszych ma obowiązek zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu (art. 26 ust. 1 ustawy Prawo o ruchu drogowym).

Natomiast każdy pieszy musi mieć świadomość, że fakt korzystania z wyznaczonego przejścia nie upoważnia go do wchodzenia na jezdnię bez upewnienia się, czy nie nadjeżdża pojazd.

 

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.