Tragiczny bilans minionego weekendu. Jak bezpiecznie wypoczywać nad wodą?

0
149
19-06-2013-morze-zatoka-woda-kapiel

Tegoroczne wakacje w Polsce są rekordowe nie tylko jeśli chodzi o wysoką temperaturę oraz ilość słonecznych dni. Wszystko wskazuje na to, że mogą pobić jeszcze jeden, niestety bardzo tragiczny rekord dotyczący liczby utonięć. Tylko w miniony weekend, w ciągu trzech dni nad polskimi wodami utonęło aż 30 osób- to przerażający bilans. MSWiA i służby apelują o rozsądek i przypominają podstawowe zasady bezpieczeństwa, jakie obowiązują na kąpieliskach.

Przed nami kolejne, upalne dni. Taka pogoda sprzyja wyjazdom nad akweny wodne. MSWiA apeluje o rozsądek, wyobraźnie oraz nieprzecenianie swoich możliwości i umiejętności. Pamiętajmy o tych kilku elementarnych zasadach bezpieczeństwa, które zapewnią spokojny wypoczynek:

  • Przestrzegajmy regulaminu kąpieliska, na którym przebywamy,
  • stosujmy się do uwag i zaleceń ratowników, nie bagatelizujmy wydanych przez nich ostrzeżeń,
  • dzieci powinny bawić się w wodzie tylko pod opieką dorosłych,
  • służby apelują, aby kąpać się wyłącznie w miejscach strzeżonych tam, gdzie nad naszym bezpieczeństwem czuwają ratownicy,
  • pod żadnym pozorem nie wchodźmy do wody po spożyciu alkoholu. Do najczęstszych przyczyn utonięć należy bowiem właśnie alkohol, brawura i przecenianie własnych umiejętności.

Zwracajmy jednocześnie uwagę na to, co dzieje się wokół nas. Właściwa reakcja może uratować komuś życie. Jeśli zauważymy niebezpieczną sytuację nad wodą, natychmiast dzwońmy na numer alarmowy 112. Nie próbujmy sami podejmować akcji poszukiwawczej, której powodzenie mogą zapewnić wyłącznie wyszkolone służby.

 

info: (MSWiA / ig)

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.