Cała Polska czyta „Przedwiośnie”- Głogów dołącza do tegorocznej akcji Narodowego Czytania

0
241

Ogólnopolska akcja Narodowe Czytanie odbędzie się w tym roku 8 września. Lekturą wydarzenia będzie „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego. Miejska Biblioteka Publiczna wspólnie z Głogowskim Stowarzyszeniem Literackim oraz Klubem Batalionowym JW3444 już dziś zaprasza wszystkich głogowian do wspólnego czytania i słuchania fragmentów w Klubie Batalionowym przy ul. Wojska Polskiego 58. Całe przedsięwzięcie uświetni recital poezji śpiewanej w wykonaniu Dawida Gębali. Wstęp na wydarzenie wolny!

Przypomnijmy, że Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz Lalkę Bolesława Prusa. W 2016 roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie Quo vadis Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. W 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było Wesele Stanisława Wyspiańskiego. W całej Polsce i za granicą dramat ten przeczytano w ponad 2000 miejsc.

W tym roku, Polacy w małych miasteczkach,na wsiach i w dużych aglomeracjach miejskich będą czytać “Przedwiośnie”. Wybór lektury nie jest przypadkowy.

Tegoroczna odsłona Narodowego Czytania odbywa się w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. A przecież to właśnie w “Przedwiośniu” Stefan Żeromski dokonał  bilansu pierwszych lat niepodległości Polski, zwracając uwagę na entuzjazm, chęć odbudowy państwa, ale także na błędy i zaniechania. Książka stanowiła zachętę do wspólnej debaty nad kształtem II Rzeczypospolitej.

Wybór właśnie tej lektury uzasadnił w specjalnym liście do Polaków, Prezydent RP Andrzej Duda, czytamy w nim:

W trwającym roku stulecia odzyskania niepodległości pragnę zaprosić Polaków do Narodowego Czytania właśnie Przedwiośnia. Jestem przekonany, że wspólna lektura tej pięknej i mądrej książki pomoże nam jeszcze bardziej przybliżyć się do doświadczeń sprzed wieku. Bardzo zależy mi na tym, aby tegoroczna akcja, oprócz jej stałego, głównego celu, którym jest promocja czytelnictwa, była też formą uczczenia jubileuszu. A zarazem chcę, aby przesłanie Żeromskiego wzbogaciło program obchodów i wydarzeń o niezwykle istotny i potrzebny element krytycznej refleksji nad dziejami ojczystymi ( cytat, źródło: oficjalna strona Prezydenta RP).

Narodowe Czytanie 2018 w Głogowie- 8 września, godzina 17.00 ,Klub Batalionowy przy ul. Wojska Polskiego 58.

 

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.