Dziesiatki milionów na wsparcie mieszkańców subregionu legnicko- głogowskiego

0
268
2015-06-10 Chocianów: porozmaiwają o ekonomii społecznej
ludzie, spotkanie, warsztaty

W poniedziałek, 23 lipca w Legnickim Parku Technologicznym „Letia” odbył się briefing rynku pracy subregionu legincko- głogowskiego. O sytuacji na lokalnym rynku pracy rozmawiali samorządowcy, przedstawiciele publicznych służb zatrudnienia, związków zawodowych i organizacji pracodawców. Organizatorem tego przedsięwzięcia był Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy. Podczas spotkania zaprezentowano między innymi wykorzystanie pieniędzy z Unii Europejskiej oraz funduszy krajowych, które oferują konkretna pomoc dla mieszkańców subregionu.

To dobra okazja do dyskusji o zamianach na rynku pracy subregionu, a także szansach samorządu, organizacji przedsiębiorców na wsparcie mieszkańców, podopiecznych i pracowników. A jest o czym mówić i o co powalczyć, bo w obecnej perspektywie mamy jeszcze ponad miliard złotych do rozdysponowania na Dolnym Śląsku. Do kogo trafia te fundusze? To przede wszystkim zależy od aktywności subregionu — mówi Ewa Grzebieniak, dyrektor Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy.

Subregion legnicko- głogowski osiągnął drugą w kolejności najniższą stopę bezrobocia wśród subregionów Dolnego Śląska. Wynosi ona 6,7 proc. Dla subregionu, a dla Dolnego Śląska 5,4 proc. Rok do roku bezrobocie spadło o blisko 1,6 tys. osób, ale bez pracy jest nadal ponad 12 tys. mieszkańców subregionu.

Stopa bezrobocia w poszczególnych powiatach wynosi:

  • powiat górowski- 14,6 proc.
  • miasto Legnica- 12,5 proc.
  • powiat głogowski 9,3 proc
  • powiat legnicki- 5,2 proc.
  • powiat lubiński- 4,6 proc.
  • powiat polkowicki- 4,2 proc.

Tegoroczna pula Funduszu Pracy (w tym część UE) w powiatowych urzędach pracy subregionu to ponad 33 mln złotych.

Najwięcej do dyspozycji ma PUP Legnica- blisko 12 mln zł, PUP Głogów- 7,28 mln zł. 4,92 mln zł zarezerwowano dla PUP Lubin, 4,60 mln zł PUP Góra, a 4,27 mln zł – PUP Polkowice.

Na koniec czerwca wykonanie wyniosło od 30 do 46 procent tej kwoty.

Poza tym mieszkańcy subregionu: bezrobotni, pracujący, pracodawcy, organizacje społeczne i pozarządowe mogą liczyć na co najmniej 110 mln zł na projekty realizowane w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój oraz Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego, które są w dyspozycji DWUP.

Z sukcesem w subregionie legincko- głogowskim realizowany jest również Krajowy Fundusz Szkoleniowy. To specjalne pieniądze dla pracodawców i ich pracowników na kursy, szkolenia, studia podyplomowe. Z nieco ponad miliona przeznaczonego na subregion, pracodawcy zakontraktowali za pośrednictwem PUP blisko 950 tys. zł.

— Zmienia się rynek pracy, więc zmienia się także podejście do pomocy. W tym momencie musimy przede wszystkim skoncentrować się na wsparciu pracodawców, a także usunąć wszelkie bariery przed osobami, które chcą pracować, ale jest bardzo wiele spraw, które zatrzymują je w domu. Często są to choroby albo konieczność opiekowania się osobami bliskimi. Młodzi ludzie chcą pracować, ale maja problem ze znalezieniem miejsca opieki dla swoich dzieci. Nasz cel jest jasny, musimy rozwiązywać te problemy — mówi Iwona Krawczyk, wicemarszałek województwa dolnośląskiego.

 

 

Źródło: informacja prasowa DWUP

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.