Morskich opowieści ciąg dalszy… Szanty na Marinie

0
130

W XVIII i XIX wieku te rytmiczne pieśni śpiewano na żaglowcach podczas pracy w celu synchronizacji czynności wykonywanych przez grupy żeglarzy. Okazywały się niezwykle przydatne, gdy na dany znak trzeba było użyć dużej siły wielu osób lub pomagały w wykonywaniu długich i monotonnych czynności – mowa oczywiście o szantach. Te rytmiczne, morskie opowieści wyzwalają w ludziach niesamowitą ilość pozytywnej energii, budzą radość i zachęcają do działania nie tylko na dużych statkach. Po raz kolejny będą mogli się o tym przekonać głogowianie – już w najbliższą niedzielę na Marinie druga część 6 Festiwalu „Szanty w porcie” – iście wakacyjna, nadmorska atmosfera i znakomita zabawa gwarantowana!

Warto podkreślić, że Polska od przełomu lat 70- tych i 80- tych XX wieku jest jednym z czołowych krajów na świecie, jeśli chodzi o szanty w ich najszerszym znaczeniu. Repertuar naszych rodzimych jest naprawdę bogaty podobnie jak ilość odbywających się co roku w naszym kraju Festiwali szantowych – blisko 100! Na szczególną uwagę zasługuje szanta dziecięca, czyli piosenki o żeglarstwie pisane specjalnie dla dzieci, które de facto są polskim wynalazkiem.

W niedzielę, 1 lipca na Marinie specjalnie dla mieszkańców Głogowa i okolic wystąpią:

O godzinie 17.00 – Szanty dla dzieci w wykonaniu Mirosława “Koval” Kowalewskiego z zespołem Zejman & Garkumpel.

Przez ponad 20 lat istnienia Zejman & Garkumpel dał ponad 2000 koncertów, nagrał 12 płyt oraz kilkanaście żeglarskich hitów. Zespół zapraszany jest do popularnych programów takich, jak: Domowe przedszkole” (TVP1), „Bezludna Wyspa” (TVP2), „Śpiewające fortepiany” (TVP2), „Od przedszkola do Opola” (TVP1) i inne. Występuje również w radiu: PR 1, PR Białystok, PR Szczecin, PR Olsztyn.

Aktualnie zespół Zejman & Garkumpel jest w czołówce polskich wykonawców spod znaku marzeń, wiatru i przygody. Swoją pozycję zawdzięcza nie tylko świetnym kompozycjom i mistrzowskim aranżacjom, ale i niesamowitej energii, która emanuje ze sceny podczas każdego koncertu. Występy Zejmana to zawsze wyjątkowe wydarzenie, masa dobrej zabawy i miłe wspomnienia.

O godzinie 18.00 – Własny Port

Własny Port to czterech muzyków i cztery instrumenty – dwie gitary, akordeon i bas:
Piotr Gąsiewski
Rafał Chmiel Piotr Szczepańczyk
Rafał Ordak

I na zakończenie tego rozśpiewanego wieczoru o godzinie 19.30  występ zespołu Zejman & Garkumpel.

Druga część 6 Festiwalu “Szanty w Porcie” – Marina, niedziela, 1 lipca. Początek godzina 17.00. 

Wstęp wolny.

Warto przyjść, posłuchać i dać się porwać tym radosnym brzmieniom…

 

 

Źródło: MOK Glogów, Wikpedia

 

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.