Pamiętasz powódź z 1997 roku? O wielkiej fali sprzed 20 lat powstała książka i film…

0
296

Fundacja im. Tymoteusza Karpowicza oraz Towarzystwo Ziemi Głogowskiej zapraszają na głogowską premierę książki oraz pokaz filmu dokumentalnego poświęconego 20-tej rocznicy powodzi z 1997 roku. Prezentacja odbędzie się we wtorek, 15 maja o godzinie 17.00 w Centrum Konferencyjno- Wystawienniczym Zamku Książąt Głogowskich. Wstęp wolny.

Publikacja „Dolny Śląsk. Pamiętam Powódź” oraz dołączony do niej film dokumentalny są efektem całorocznego projektu kulturalnego realizowanego na Dolnym Śląsku w 2017 roku przez Fundację na Rzecz Kultury i Edukacji im. Tymoteusza Karpowicza.

Efektem tych wielomiesięcznych badań i prac są:

  • zbiorowa publikacja gromadząca wspomnienia oraz zdjęcia związane z powodzią na Dolnym Śląsku z 1997 roku,
  • zbiorowy film dokumentalny zrealizowany na podstawie zgromadzonych, opracowanych i zmontowanych amatorskich oraz półprofesjonalnych zapisów filmowych związanych z powodzią na Dolnym Śląsku z 1997 roku;
  • wywiady z powodzianami, badania socjologiczne i teksty, które pomagają zrozumieć, jakie jest miejsce powodzi w zbiorowej pamięci mieszkańców regionu,
  • digitalizacja zgromadzonego zasobu w sposób ciągły na portalu Dolnośląskość.pl [kliknij].

Realizatorzy projektu odwiedzili kilkanaście dolnośląskich miejscowości, w których realizowali badania terenowe, spotykali się z mieszkańcami i gromadzili materiały audiowizualne: Bielawa, Brzeg Dolny, Dzierżoniów, Głogów, Jeszkowice, Kamieniec Wrocławski, Kłodzko, Legnica, Łany, Nowa Ruda, Pieszyce, Rzeczyca, Ścinawa, Świdnica, Świebodzice, Wrocław.

W książce „Dolny Śląsk. Pamiętam Powódź” znajdziemy między innymi dziesiątki wspomnień, wywiady i archiwalne zdjęcia.

W publikacji nie brakuje oczywiście informacji o Głogowie i Ziemi Głogowskiej w trakcie wydarzeń sprzed 20 lat.

Głogowska premiera “Dolny Śląsk. Pamiętam Powódź” już jutro o godzinie 17.00 w Centrum Konferencyjno- Wystawienniczym Zamku Książąt Głogowskich.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.