Sukcesy uczniów I LO w Legnicy

Uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego w Legnicy gonią sukces za sukcesem. W ostatnim czasie licealiści Mateusz Materek, Marcin Szmagara i Sebastian Zięciak z powodzeniem uczestniczyli w Olimpiadach Literatury i Języka Polskiego, Informatycznej oraz Matematycznej. 

0
146

Uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego w Legnicy gonią sukces za sukcesem. W ostatnim czasie licealiści Mateusz Materek, Marcin Szmagara i Sebastian Zięciak z powodzeniem uczestniczyli w Olimpiadach: Literatury i Języka Polskiego, Informatycznej oraz Matematycznej. 

Mateusz Materek z klasy II a na Olimpiadzie Literatury i Języka Polskiego w Warszawie  zdobył tytuł laureata. W trzydniowych zawodach finałowych Mateusz napisał bardzo udaną interpretację porównawczą wierszy Haliny Poświatowskiej i Zbigniewa Herberta, a w części ustnej  uzyskał maksymalną liczbę punktów, analizując różne oblicza totalitaryzmu w polskiej literaturze i język propagandy politycznej. Opiekunem naukowym ucznia jest Tomasz Dziurzyński – nauczyciel języka polskiego.

Mateusz Materek

Marcin Szmagara także uczeń II a został finalistą Olimpiady Informatycznej  w Warszawie. Zawody Olimpiady składają się z trzech etapów, podczas których uczniowie rozwiązują od czterech do sześciu zadań algorytmiczno-programistycznych. Rozwiązaniem każdego zadania jest program komputerowy lub plik z wynikami, sprawdzane automatycznie za pomocą wyspecjalizowanego systemu komputerowego.

Marcin Szmagara

Około 400 najlepszych uczniów z pierwszego etapu awansuje do drugiego, który jest rozgrywany w warunkach kontrolowanej samodzielności, w ośmiu różnych ośrodkach          w kraju. Około 80 uczniów awansuje do finału Olimpiady. Opiekunem naukowym ucznia jest Romualda Laskowska – nauczyciel informatyki.

Do finału Olimpiady Matematycznej w Augustowie dostał się uczeń klasy III a o profilu matematyczno-informatycznym Sebastian Zięciak. Tegoroczny maturzysta został także nagrodzony medalem „Cum laude” dla najlepszego absolwenta.

Zawody Olimpiady Matematycznej składają się z trzech etapów. Mają formę czterodniowego wyjazdu, z czego pierwsze dwa dni poświęcone są na rozwiązywanie zadań (podobnie jak w zawodach okręgowych), a dwa następne — na różne atrakcje (w tym czasie komisja sprawdza rozwiązania). Ostatniego dnia odbywa się uroczyste zakończenie Olimpiady — ogłoszenie wyników i rozdanie nagród.

Uzyskanie tytułu laureata lub finalisty wyżej wymienionych olimpiad jest bardzo korzystne dla ucznia. Otrzymuje szóstkę z przedmiotu na koniec roku, uzyskuje 100% rezultat na maturze (na poziomie podstawowym i rozszerzonym) i wolny wstęp na wiele wydziałów wyższych uczelni.

 

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.