Muzeum Miedzi w Legnicy zainspirowane sztuką Japonii

Muzeum Miedzi zaprasza na wystawę „Inspiracje sztuką Japonii” z kolekcji Muzeum Manggha, przygotowaną przez Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie. Ekspozycja składa się m.in. z obrazów, rzeźb, fotografii, rysunków, plakatów, książek i ceramiki. 

0
365

Muzeum Miedzi zaprasza na wystawę pt. „Inspiracje sztuką Japonii” z kolekcji Muzeum Manggha, przygotowaną przez Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie. Ekspozycja składa się m.in. z obrazów, rzeźb, fotografii, rysunków, plakatów, książek i ceramiki. 

Aktualnie w Muzeum Miedzi prezentowany jest fenomen nowej i dynamicznej instytucji muzealnej XXI wieku, kreującej przestrzeń dialogu międzykulturowego, otwarcia i eksperymentu.

Japońska sztuka w Muzeum Miedzi

Podstawą kolekcji „Inspiracje sztuką Japonii” jest zbiór zgromadzony przez Fundację Kyoto–Kraków Andrzeja Wajdy i Krystyny Zachwatowicz podczas jej działalności, a przekazany Muzeum Manggha w 2007 roku. Tworzą ją różnorodne dzieła sztuki: współczesna i dawna sztuka polska i japońska, obrazy, rzeźby, instalacje, fotografie, rysunki i akwarele, grafiki, plakaty, książki artystyczne oraz rzemiosło artystyczne – ceramika, katagami (szablony farbiarskie) i kimona, maski teatru . Jednym z ważnych jego elementów jest kolekcja obrazów, rysunków, gwaszy i akwarel Andrzeja Wajdy (dar autora).

Z kolekcji Muzeum Manggha prezentuje fragment tej wyjątkowej kolekcji, zapewne jej najcenniejszą część: drzeworyty ukiyo-e, zbiór kimon i pasów obi oraz szablonów farbiarskich (katagami), rekwizyty teatralne (maski i kostium teatru nō). Do najpiękniejszych i wyjątkowych należy m.in. „biała porcelana” – hakuji.

W kilku przestrzeniach przedstawione są charakterystyczne elementy sztuki i kultury japońskiej: drzeworyty ukiyo-e, kimono i teatr. Inspiracje sztuką Japonii ilustrują prace Teodora Axentowicza, Wojciecha Weissa, grafiki Karola Frycza i Witolda Wojtkiewicza z „Teki Melpomeny” oraz rysunki i akwarele Andrzeja Wajdy z podróży do Japonii.

Scenariusz i aranżacja ekspozycji – dr Anna Król, Muzeum Manggha.

Godziny otwarcia Muzeum Miedzi

poniedziałek – nieczynne

wtorek – 10:00 – 17:00

środa – 10:00 – 17:00

czwartek – 10:00 – 17:00

piątek – 10:00 – 17:00

sobota – 10:00 – 17:00

niedziela – nieczynne

Bilety w cenie:

10 zł – normalny,

6 zł – ulgowy.

W każdą sobotę oraz w pierwszą środę miesiąca jest wstęp bezpłatny.

Więcej informacji o aktualnych wystawach tymczasowych znajduje się na stronie legnickiego Muzeum Miedzi http://muzeum-miedzi.art.pl/index.php

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.