Warsztaty z budowania hotelików dla owadów

0
206

Nie masz pomysłu, gdzie zabrać dzieci na weekend? Zastanawiasz się, co zrobić aby czas wolny spędziły kreatywnie – a najlepiej wśród uroczej wiosennej przyrody? Naprzeciw Twoim oczekiwaniom wychodzi legnicka palmiarnia z propozycją warsztatów pt. „Budujemy hotele dla owadów”.

Wiosna najpiękniejszą porą roku

Wiosna to szczególna pora roku, podczas której wszyscy spędzamy więcej czasu na zewnątrz. To właśnie wtedy najpiękniejsze są parki i lasy, a wspaniale jest patrzeć, jak wszystko w nich dookoła budzi się do życia. Na wiosnę (za pewne) każdy ma lepszy nastrój i jest bardziej skory do pomocy tym najmniejszym – np. owadom, które pomimo niekiedy złej sławy są dla nas bardzo pożyteczne! Warto w tym zakresie edukować najmłodszych i wytłumaczyć im kilka prawideł o przyrodzie.

Hotele dla owadów

Legnicka palmiarnia zorganizowała świetną inicjatywę pt. „Budujemy hotele dla owadów”. Wydarzenie odbędzie się w najbliższą niedzielę, 22 kwietnia w palmiarni, o godz. 12:00. Najmłodsi wraz z rodzicami będą budować hotele dla przyjaznych owadów, które zapylają rośliny i są bardzo pożyteczne dla rozwoju ekosystemu.

Owady zwabione do ogrodu będą tępić szkodniki i zapylać kwiaty. Najlepszym na to sposobem jest budowa specjalnych hotelików dla naszych małych pomocników. Konstrukcja takiego przybytku jest bardzo prosta. Specjaliści pokażą dzieciom, jak można go wykonać własnoręcznie. Na warsztatach zapewnione będą wszystkie niezbędne materiały, narzędzia i pomoc merytoryczna.

Owady, dla których będą przygotowywane hotele, to w większości gatunki bardzo pożyteczne, czyli głównie dzikie pszczoły, ale także trzmiele, motyle, osy, murarka ruda, muchówki i chrząszcze. Dzikie pszczoły różnią się od dobrze nam znanych pszczół miodnych tym, że prowadzą samotny tryb życia i nie produkują miodu, są też zupełnie niegroźne dla ludzi. Ich specjalność to zapylanie kwiatów. Ciekawostką jest, że w przeciwieństwie do pszczół miodnych, zapylają dużo więcej roślin, często rzadkich gatunków.

Wykorzystując naturalne zachowania pożytecznych zwierząt, eliminujemy stosowanie szkodliwych dla środowiska i ludzi preparatów chemicznych. Budowanie „owadzich hoteli” pełni także funkcję edukacyjną. Obserwacja owadów sprawia, że jesteśmy w stanie zrozumieć wiele szczegółów z ich życia, a przede wszystkim – pozbyć się związanych z nimi uprzedzeniami i stereotypami.

Zaprośmy je zatem do siebie i zaprzyjaźnijmy się z nimi już od najbliższej niedzieli!

Organizator zaprasza na warsztaty dzieci z rodzicami.

Źródło: Urząd Miasta w Legnicy, palmiarnia w Legnicy

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.