Dyskusyjny Klub Książki zaprasza na kwietniowe spotkanie

0
298

25 kwietnia Dyskusyjny Klub Książki będzie rozmawiał o książce „Wanda. Opowieść o sile życia i śmierci. Historia Wandy Rutkiewicz”.  Pani Wanda jako trzecia kobieta na świecie i pierwsza Europejka stanęła na Mount Evereście, była pierwszą kobietą, która zdobyła K2. Wybitna himalaistka zginęła w górach, jej ciała nie odnaleziono do dziś. W 2017 roku ukazała się jej biografia napisana przez Annę Kamińską. To fascynująca opowieść o walce ze słabościami i wielkiej pasji, która nadaje życiu sens, ale może także stać się przekleństwem…

Wanda Rutkiewicz zaginęła w maju 1992 podczas ataku szczytowego na Kanczendzongę wraz z Carlosem Carsolio. Miała wtedy 49 lat.

12 maja wyruszyli w górę z obozu na 7950 m. Po 12-godzinnej wspinaczce w głębokim śniegu Carsolio stanął na wierzchołku. Schodząc, napotkał Wandę na wysokości ponad 8200 metrów. Mimo braku sprzętu biwakowego zdecydowała się przeczekać noc i kontynuować wejście następnego dnia.

Wanda wielokrotnie mawiała, że „ zginie w górach” i tak też się stało.

Zaginięcie Rutkiewicz do dziś owiane jest tajemnicą, jej ciała nie udało się odnaleźć.

O życiu prywatnym himalaistki do tej pory niewiele było wiadomo. Kamińskiej udało się dotrzeć do nieznanych dokumentów, nieoglądanych zdjęć i co najważniejsze dziennikarce udało się namówić członków rodziny oraz przyjaciół Rutkiewicz do rozmowy.

Dzięki temu czytelnik poznaje zupełnie nową Wandę Rutkiewicz- kobietę pełną sprzeczności, odkrywamy nieznane historie i perypetie z Jej życia.

Silna kobieta, ponad wszystko kochająca góry i wspinaczkę, która miała za sobą dwa nieudane małżeństwa i bardzo trudne dzieciństwo.

Na wyprawy ponoć zawsze zabierała perfumy i jakieś ładne ubranie…

Była zdeterminowana, żądna sukcesu, wręcz uzależniona od adrenaliny, zdobywała kolejne szczyty nie zważając na niebezpieczeństwa.

Książka została wydana w 2017 roku -czyli w 25 rocznicę śmierci polskiej himalaistki.

Jest to druga biografia napisana przez Kamińską, wcześniejsza opowiadała o wybitniej biolożce i znawczyni przyrody Simonie Kossak.

Biografia Wandy Rutkiewicz napisana przez Annę Kamińską to kwietniowa lektura Dyskusyjnego Klubu Książki, a spotkanie jej poświęcone odbędzie się 25 kwietnia o godzinie 16.00 w bibliotece przy ul. Jedności Robotniczej 15 w Głogowie.

 

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.