Sprawdzili, co młodzież wie o zdrowym odżywianiu. Rozstrzygnięcie konkursu

0
378

22 marca w Zespole Szkół Ekonomicznych im. Jana Pawła II w Głogowie odbył się Powiatowy Konkurs „Czy wiesz, co jesz?”. Była to już XIV edycja tego konkursu. Wzięło w nim udział 14 dwuosobowych drużyn – 7 ze szkół podstawowych oraz 7 ze szkół ponadpodstawowych. Celem konkursu jest propagowanie zdrowego stylu odżywiania, rozpowszechnianie wzorców racjonalnego żywienia, promocja zdrowia, a także pobudzanie i rozwijanie zainteresowań młodzieży problemami żywnościowymi. Hasłem przewodnim tegorocznej edycji był „Cukier i środki słodzące”. Które drużyny wykazały się największą wiedzą i zajęły zaszczytne miejsca na podium? Przedstawiamy listę laureatów konkursu „Czy wiesz, co jesz? ”.

Honorowy patronat nad konkursem objęli: Starosta Powiatu Głogowskiego Jarosław Dudkowiak, Prezydent Miasta Rafael Rokaszewicz, Prezes PSS Społem Magdalena Zgondek, Kinga Tarkowska z Centrum Dietetycznego Naturhouse oraz Dyrektor Hotelu Qubus Anna Kania.

Konkurs składał się z trzech części. W pierwszej uczestnicy pisali test dotyczący racjonalnego żywienia, podstawowych składników pokarmowych, witamin oraz zagadnień związanych z cukrem i środkami słodzącymi. Druga część polegała na sprawdzeniu umiejętności i wiadomości uczniów w formie ćwiczeń. Młodzież musiała wykazać się znajomością przyprawa, zastosowania szkła do napojów, sprzętu gastronomicznego, nazw środków słodzących i zawartości cukru w napojach, owocach, warzywach, ułożeniem zastawy stołowej, składaniem serwetek.Część konferencji przeprowadzono w języku angielskim i niemieckim.Do trzeciego etapu, który odbył się w formie Quizu przeszły cztery najlepsze drużyny, dwie w pionie szkół podstawowych i dwie w pionie szkół ponadpodstawowych. ― relacjonuje dyrektor Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Jana Pawła II w Głogowie Wojcieh Janisio.

Uczestnicy konkursu, ich opiekunowie oraz zaproszeni goście mieli również okazję wysłuchać wykładu poprowadzonego przez dietetyk z Centrum Dietetycznego Naturhouse w Głogowi, Panią Kingę Tarkowską.

Laureaci tegorocznej edycji konkursu” Czy wiesz, co jesz?”.

Klasyfikacja końcowa w kategorii szkół podstawowych (gimnazjalnych)

I miejsce – Gimnazjum Dwujęzyczne: Michalina Kołomyjec i Adrian Pacuszka

Klasyfikacja końcowa w kategorii szkół ponadpodstawowych

I miejsce – Zespół Szkół Ogólnokształcących w Głogowie I LO im.B. Krzywoustego: Michalina Drążek i Bartosz  Wałowski

II miejsce w klasyfikacji ogólnej – II liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Głogowie:Karolina Gallas i Julia Osikiewicz

III miejsce w klasyfikacji ogólnej- Szkoła Podstawowa nr 2 w Głogowie: Szymon Lewicki i Sandra Patrzałek

Mistrzem testu w kategorii szkół podstawowych został Szymon Lewicki ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Głogowie.

Mistrzem testu w kategorii szkół ponadpodstawowych została Michalina Drążek, uczennica I LO im. Bolesława Krzywoustego.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.