Mechanik-monter maszyn i urządzeń taboru kolejowego – nowy zawód

Legnicka oferta edukacyjna poszerzyła się o nowy zawód, a mianowicie o mechanika-montera maszyn i urządzeń taboru kolejowego. Skąd taki pomysł i czy absolwenci będą mogli liczyć na pracę w regionie?

0
267

Legnicka oferta edukacyjna poszerzyła się o nowy zawód, a mianowicie o mechanika-montera maszyn i urządzeń taboru kolejowego. Skąd taki pomysł i czy absolwenci będą mogli liczyć na pracę w regionie?

Mechanik-monter maszyn i urządzeń taboru kolejowego nowością w Legnicy

Legnica rozszerza i uatrakcyjnia swą ofertę szkolnictwa zawodowego. W piątek, 23 lutego podpisano list intencyjny o utworzeniu w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących klasy kształcącej w zawodzie mechanik-monter maszyn i urządzeń taboru kolejowego.

Porozumienie w sprawie utworzenia nowego profilu kształcenia zostało już zawarte. Podpisali je: prezydent Legnicy Tadeusz Krzakowski, dyrektor ZSTiO im. Henryka Pobożnego Stella Święcińska, prezes zarządu firmy Pol-Miedź Trans, Marcin Jankowski i członek zarządu tej firmy Zbigniew Bytnar oraz Piotr Malepszak, wiceprezes zarządu Kolei Dolnośląskich.

Już od pierwszego września br. w Branżowej Szkole I Stopnia nr 4 (ZSTiO) rozpocznie działanie klasa o profilu mechanika-montera maszyn i urządzeń taboru kolejowego. Zaplanowano nabór 16 uczniów. – Wychodzimy naprzeciw potrzebom pracodawców z regionu – mówi dyrektor Stella Święcińska. – Mamy wyspecjalizowaną kadrę i wsparcie Pol-Miedź Transu oraz Kolei Dolnośląskich. Nawet dziewczęta chcą się uczyć w zawodach kolejarskich – dodaje dyrektor ZSTiO.

Obie firmy są naszymi bardzo ważnymi i sprawdzonymi już partnerami – powiedział prezydent Tadeusz Krzakowski. – Dzięki nim szeroko otwieramy drogę specjalistycznego kształcenia młodzieży zarówno z Legnicy, jak i z regionu. Proponujemy atrakcyjne zawody techniczne, z zastosowaniem inteligentnych technologii, które przyniosą młodym satysfakcję zawodową i finansową, z korzyścią dla gospodarki.

Zapotrzebowanie na zawody techniczne w regionie 

Przedstawiciele Pol-Miedź Trans podkreślali, że współpraca będzie oczkiem w głowie firmy i samorządu, bo Zagłębie Miedziowe potrzebuje specjalistów, a luka w takich zawodach jest ogromna. Piotr Malepszak z Kolei Dolnośląskich zwrócił uwagę na bardzo szybki rozwój tej samorządowej spółki, działającej w Legnicy. Wykwalifikowane kadry znajdą pracę w nowej hali przeglądów i remontów nowoczesnego taboru. – Bardzo cenimy sobie intensywną współpracę z miastem – powiedział Piotr Malepszak.

Przypomnijmy, że w lutym br. prezydent Tadeusz Krzakowski podpisał list intencyjny w sprawie utworzenia w Legnicy (w ZSTiO) hutniczego kierunku kształcenia zawodowego pod patronatem KGHM Polska Miedź. Młodzież kształcona będzie w zawodzie technika hutnika.

Zbliżenie nauczania zawodowego do pracodawców i klasy patronackie funkcjonują w Legnicy już od szeregu lat. Zaangażowane są m.in. firmy z LSSE. Tylko w 2017 roku miasto zawarło 4 porozumienia patronackie. Zdecydowanie wzrasta ilość absolwentów gimnazjów, którzy jako kierunek kształcenia wybierają technika i szkoły zawodowe. W ubiegłym roku postąpiło tak ponad 52 proc młodych ludzi. Obecnie legnicka oświata kształci uczniów w 48 zawodach na poziomie technikum i szkół branżowych pierwszego stopnia.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.