Wybudują Mieszkania Plus w Głogowie! Dla kogo i za ile ta inwestycja?

0
357

Podczas wczorajszej sesji radni przeprowadzili ponad godzinną, burzliwą dyskusję dotyczącą nowego programu rządowego Mieszkanie Plus. Projekt wciąż budzi sporo wątpliwości, tym bardziej, że jego wdrażanie na terenie całego kraju odbywa się nad wyraz powoli. Na Sali nie brakowało sceptyków, którzy jasno i klarownie wyrażali swój niepokój dotyczący między innymi opłacalności budowania lokali w programie mieszkanie plus. Ostatecznie Radni Miejscy zagłosowali jednogłośnie za przyjęciem uchwały, która umożliwi rozpoczęcie inwestycji mieszkanie plus w Głogowie. O szczegółach projektu i zasadach funkcjonowania w artykule poniżej…

Jak mówił podczas wczorajszej sesji  Paweł Kruchlik dyrektor inwestycyjny BGK Nieruchomości łączny koszt inwestycji w Głogowie wyniesie około 11 milionów złotych. Czas realizacji to od 16 do 22 miesięcy, a przybliżona data finalizacji to rok 2020.

Przypomnijmy, że miasto przygotowania do tej inwestycji rozpoczęło już w zeszłym roku.  Wkładem miasta jest działka na osiedlu Piastów Śląskich. Teren jest już uzbrojony, posiada dojazdy oraz kanalizację.

W Głogowie powstanie 60 mieszkań. Będzie to blok z czterema kondygnacjami, bez podziemnych garaży oraz windy. Średni metraż lokali będzie wynosił 50 metrów. Najwięcej będzie mieszkań 2 oraz 3- pokojowych, plany uwzględniają również kawalerki.

Przy tworzeniu projektu pracuje specjalnie powołana Rada Naukowa, która ma uwzględnić potrzeby osób niepełnosprawnych, tak by budynek był przystosowany również dla osób z ograniczeniami ruchowymi.

Średnio miesięczny czynsz będzie wynosił około 500 zł, do tej kwoty należy doliczyć opłaty za zarządzanie oraz zużycie liczników.

Na mocy podpisanych umów to Gmina będzie 100% zarządcą budynku.

Za przyjęciem uchwały w sprawie podjęcia działań zmierzających do przystąpienia Gminy Miejskiej Głogów do realizacji Mieszkanie Plus opowiedzieli się wszyscy radni (23 głosy ).

Jednym z większych plusów nowo wdrażanego programu rządowego jest brak określonej górnej granicy wiekowej, jak to było w przypadku Mieszkania dla Młodych. Teoretycznie z programu będzie mogła więc skorzystać każda osoba fizyczna. Jeśli jednak chętnych będzie więcej niż mieszkań zostaną wprowadzane kryteria pierwszeństwa.

O tym kto jako pierwszy otrzyma mieszkanie plus będą decydować lokalne władze. Pod uwagę mogą być brane różne czynniki, na przykład ilość dzieci.

W założeniu nowy projekt jest odpowiedzią na rosnące zapotrzebowania na rynku mieszkaniowym. Jest on idealnym rozwiązaniem dla tych, których nie stać na zakup mieszkania TBS (ze względu na wkład własny), nie mają zdolności kredytowej, a jednocześnie ich zarobki są na tyle wysokie, że nie mogą ubiegać się o lokum od gminy.

Podstawowym warunkiem, jaki należy spełnić w programie mieszkanie plus jest możliwość i zobowiązanie się do regularnego opłacania czynszu, który średnio będzie wynosił około 500zł, w zależności od przyznanego metrażu.

O mieszkanie plus, zgodnie z ustawą mogą starać się także osoby, które straciły swoje domy w wyniku zdarzeń losowych, klęsk żywiołowych lub zostały wywłaszczone.

Data rozpoczęcia zapisów do programu mieszkanie plus zostanie ogłoszona przez władze miasta.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.