Klub Konesera Kryminału: tajemnicze zniknięcie, morderstwa i demony przeszłości

0
430

Miejska Biblioteka Publiczna mieszcząca się przy ul. Perseusza 13 zaprasza mieszkańców Głogowa na lutowe spotkanie Klubu Konesera Kryminału. Już we wtorek 20 lutego wszyscy miłośnicy dobrej literatury sensacyjno- kryminalnej będą mieli możliwość udziału w dyskusji na temat książki Anny Kańtoch „Łaska”. O mrocznym kryminale i jego autorce w artykule poniżej…

Historia kryminału rozgrywa się w latach 80-tych XX wieku, w małym, polskim miasteczku. Główną bohaterką powieści jest nauczycielka języka polskiego.

Wszystko zaczyna się w 1955 roku. Pewnego dnia w lesie zostaje odnaleziona mała dziewczynka, której zaginięcie zgłoszono tydzień wcześniej. Dziecko nic nie pamięta, na jej ubraniach są ślady krwi. Nie wiadomo jak sześciolatce udało się przetrwać siedem dni w lesie, jak się tam w ogóle znalazła, czy ktoś ją skrzywdził, czy ktoś jej pomógł?
Krewna dziewczynki przy okazji tej sytuacji wypowiada słowa, że „Czasami nie pamiętać to łaska”.

Wydarzenie z dzieciństwa powraca do kobiety niczym bumerang, także w życiu dorosłym. Nierozwikłana zagadka i tajemnicza historia nie dają jej spokoju.

Nieoczekiwanie ,przeszłość i wspomnienia z dzieciństwa do niej wracają, a łaska zapomnienia staje się przekleństwem.

Początkiem lawiny dramatycznych zdarzeń jest śmierć jednego z uczniów. Chłopak, który wcześniej prosi ją o pomoc zostaje odnaleziony w parku. Jego ciało wisi na gałęzi.

Bohaterka zostaje niejako zmuszana przez los do konfrontacji z traumą z dziecięcych lat. W miasteczku milicja bez powodzenia próbuje schwytać niebezpiecznego przestępcę, który morduje kolejne osoby. Maria ma głębokie przeczucie, że to ona może rozwikłać zagadkę, bo rozwiązanie kryje się w jej pamięci…

Anna Kańtoch- mistrzyni gatunku

Urodziła się w 1976 roku, w Katowicach. Jest absolwentką Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie ukończyła orientalistykę (specjalność arabistyka). Pisze powieści i opowiadania fantastyczne, a także kryminały. Jest członkinią Śląskiego Klubu Fantastyki.

Jej pierwsze opowiadanie „Diabeł na wieży” zostało opublikowane w 2004 roku w czasopiśmie „Science Fiction”.

Pierwszy zbiór opowiadań „Diabeł na wieży” o Domenicu Jordanie ukazał się w lipcu 2005 roku, został wydany przez wydawnictwo Fabryka Snów.

Powieść „Miasto w zieleni i błękicie” była jej debiutem książkowym.

Opowieści Anny Kańtoch zyskały wiele pozytywnych recenzji i ogromną rzeszę fanów.

Autorka jest laureatką prestiżowych nagród, otrzymała między innymi:

  • Nagrodę Europejskiego Stowarzyszenia Science Fiction (ESFS) dla najbardziej obiecującego młodego twórcy
  • Nagrodę im. Janusza A.Zajdla (pięciokrotnie)
  • Nagrodę Literacką im. Jerzego Żuławskiego

Rozmowa o książce „Łaska” w głogowskim Klubie Konesera Kryminału już 20 lutego o godzinie 17.00. Spotkanie odbędzie się w bibliotece BLOG, mieszczącej się przy ul. Perseusza 13 w Głogowie.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.