Kino Ognisko będzie należeć do miasta

0
231

Zakończył się spór o prawo własności pomiędzy gminą Legnica a Legnicką Spółdzielnią Spożywców Społem. Obecnie budynek Kina Ognisko wraca do miasta. Proces trwał kilkanaście lat!

W roku 2016 Sąd Okręgowy prawomocnym wyrokiem przyznał miastu prawo własności całego budynku, mieszczącego m.in. historyczne Kino Ognisko. Społem odwołało się od nakazu eksmisji, ale przegrało, a ostatnio Sąd Rejonowy nakazał Spółdzielni wydanie nieruchomości miastu, obciążając ją zwrotem kosztów procesu.

Długi proces o budynek kina Ognisko

Kino Ognisko zostało zamknięte przez firmę Odra Film w 2009 roku. Ostatnim ważnym wydarzeniem filmowym była tam prapremiera „Małej Moskwy” Waldemara Krzystka we wrześniu 2008 roku. Dwa lata później wojewoda przekazał miastu Kino. Prezydent rozpoczął starania o przejęcie Legnickiej Spółdzielni Spożywców Społem, która zarządzała drugą częścią budynku, wynajmując je różnym podmiotom na prowadzenie działalności gospodarczej. Sprawa trafiła do Sądu Okręgowego Wydziału I Cywilnego w Legnicy. Proces toczył się kilkanaście lat. W tym czasie z przyczyn losowych odeszło dwóch sędziów. To wydłużyło sprawę.

Dzisiaj miasto jest już pełnoprawnym właścicielem kilkukondygnacyjnej budowli na powierzchni 1740 m2 przy ulicy Skarbowej 1. Parter zajmuje działalność gospodarcza (sklepy, usługi), na górnych kondygnacjach znajdują się pomieszczenia biurowe i oczywiście sala kinowa z zapleczem. Budynkiem administruje Zarząd Gospodarki Mieszkaniowej, który przez szereg lat zabezpieczał obiekt przed dewastacją i zniszczeniami. Jeszcze w tym roku planuje się przystąpić do opracowania dokumentacji budowlanej.

Legnickie Centrum Kultury przygotowało dla tego obiektu Program Funkcjonalno-Użytkowy jako europejskiego centrum animacji i edukacji kulturalnej służącego ruchowi amatorskiemu oraz prezentacji projektów organizacji i stowarzyszeń pozarządowych. Rozwijana tu będzie również działalność impresaryjna z wykorzystaniem sali widowiskowo-koncertowej o doskonałych walorach akustycznych.

 

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.