Bezpłatne badania w Głogowie

0
343

16 stycznia w Głogowie pojawi się mobilne centrum badań. Fundacja NEUCA Dla Zdrowia rozpoczęła kolejny cykl badań profilaktycznych, tym razem poświęconych osteoporozie. Osteobus będzie stacjonował w Głogowie przy ulicy Gwiaździstej 5a, przy siedzibie partnera akcji. Bezpłatne badania będzie można wykonać w godzinach od 10.00 do 16.00. Wykwalifikowany personel medyczny oceni poziom gęstości kości mieszkańców Głogowa oraz udzieli porad w zakresie profilaktyki.

O Fundacji słów kilka…

Fundacja NEUCA Dla Zdrowia powstała w 2013 roku. Jej kluczowym celem jest dążenie do poprawy zdrowia i związanej z tym jakości życia. Fundacja działa na rzecz opieki farmaceutycznej oraz opieki zdrowotnej. Udziela wsparcia na takie cele jak:

  • Poprawa dostępu pacjentów do nowoczesnych form leczenia i rehabilitacji (w tym farmakoterapii)
  • poprawa standardów ochrony zdrowia w grupach szczególnej troski i zagrożonych wykluczeniem społecznym (osoby: bezdomne, bezrobotne, samotne, z niepełnosprawnością, uzależnione),
  • pomoc ofiarom wypadków, zdarzeń losowych oraz klęsk żywiołowych,
  • promocja profilaktyki oraz edukacji zdrowotnej,
  • wsparcie edukacji oraz kształcenia ustawicznego pracowników służby zdrowia.

Co warto wiedzieć o osteoporozie?

Jak wynika z danych umieszczonych na portalu www.osteoporoza.pl  na świecie ponad 200 milionów ludzi choruje na osteoporozę. W Polsce ten problem może dotyczyć nawet 3 milionów osób. Ze względu na starzejące się społeczeństwo liczba ta stale rośnie.

Niestety Polacy bardzo często nie zdają sobie sprawy z zagrożenia i choroba wykrywana jest już w późnym stadium. Tymczasem,jak w każdej chorobie, tak i przy osteoporozie bardzo ważna jest profilaktyka i wczesne rozpoznanie.

Najgroźniejszymi powikłaniami osteoporozy jest pogorszenie stanu układu kostnego oraz większa podatność do występowania złamań.

Jak mówi dr hab. prof.  Marek ŻakW profilaktyce osteoporozy najważniejsza jest wczesna diagnostyka i podejmowanie działań mających na celu zminimalizowanie upadku i jego następstw. Bardzo ważne jest także prawidłowe odżywianie się, utrzymanie odpowiedniej masy ciała, regularna, prawidłowo dobrana aktywność fizyczna oraz wyeliminowanie lub znaczne zmniejszenie używek takich jak alkohol czy papierosy. Jeśli będziemy pamiętać o tych rekomendacjach i stosować się do zaleceń lekarzy, mamy dużą szansę na zminimalizowanie ryzyka wystąpienia choroby bądź jej negatywnych skutków.

„Zbadaj kość zanim powie dość”

Udział w badaniu densytometrycznym jest bezpłatny, wymagane są jednak wcześniejsze zapisy. Dokonuje się ich w okresie siedmiu dni przed planowanym badaniem, pod tym samym adresem, gdzie będą wykonywane badania.

Z badania mogą skorzystać wszyscy zainteresowani. Jedynym przeciwwskazaniem do jego wykonania jest ciąża.

Profilaktyczne badania szczególnie polecane są osobom po 40 roku życia, u których w rodzinie występowała osteoporoza. Zaleca się je również wszystkim kobietom po 50 roku życia oraz mężczyznom po 55 roku życia.

Wykwalifikowany personel medyczny najpierw przeprowadza z pacjentem wywiad. Samo badanie trwa około 7 minut, po jego zakończeniu pacjent otrzymuje wydrukowany wynik, a także wskazówki dotyczące osteoporozy.

Bezpłatne badania można będzie wykonać 16 stycznia w Głogowie przy ulicy Gwiaździstej 5A, w godzinach od 10.00 do 16.00. By wziąć udział w akcji już teraz należy się zapisać pod podanym wyżej adresem.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.