Multimedialna ekspozycja w Muzeum Historycznym w Lubinie

Już niebawem nowo powstałe Muzeum Historyczne w Lubinie zaprezentuje wystawę pt. „Historia miasta na tle życia codziennego”. Ekspozycja ma ukazywać dzieje miasta i regionu od lat 50. do 80. Wśród rekwizytów z minionych czasów znajduje się m.in. Fiat 126p, powszechnie zwany „maluchem”. 

0
603

Już niebawem nowo powstałe Muzeum Historyczne w Lubinie zaprezentuje wystawę pt. „Historia miasta na tle życia codziennego”. Ekspozycja ma ukazywać dzieje miasta i regionu od lat 50. do 80. Wśród rekwizytów z minionych czasów znajduje się m.in. Fiat 126p, powszechnie zwany „maluchem”. 

Archiwalne materiały, ukazujący Lubin sprzed laty prezentowane są w nowoczesnej i interaktywnej formie, co umożliwia bezpośredni kontakt z przedmiotami i indywidualne zaangażowanie w zwiedzanie.

Muzeum Historyczne w Lubinie powstało w centrum miasta, na poddaszu ratusza. Jest obiektem multimedialnym, bowiem w każdym z pomieszczeń zastosowano rozwiązania, które są ciekawym uzupełnieniem ekspozycji, m.in. dotykowy monitor, wyświetlacze, czy też stylowe odbiorniki radiowe, dzięki którym goście muzeum mogą posłuchać audycji z minionej epoki. Ciekawostką jest, że do odtwarzania dźwięku wykorzystano oryginalne głośniki z lat 50-tych, 60-tych, 70-tych i 80-tych, które mimo upływu czasu brzmią równie dobrze jak przed laty!

Przygotowania koncepcji muzeum podjął się lubiński rzeźbiarz i projektant Piotr Sobczyk. Scenariusz wystawy zakładał przedstawienie historii miasta oraz życia codziennego mieszkańców na przestrzeni czterdziestu lat. – Zamysłem tego projektu było dotarcie do serc i umysłów zwiedzających poprzez elementy wrażeniowe. – Wyjaśnia Piotr Sobczyk, projektant muzeum. – Można było zrobić to prosto: jeden do jednego odwzorować mieszkanie i wywiesić w nim kilka archiwalnych fotografii. To byłoby jednak zbyt sztampowe. Wolałem rozegrać to bardziej scenograficznie. Nie chciałem, aby ta niewielka przestrzeń wyglądała jak pchli targ pełen staroci. Postawiłem na symbolikę. Każde z pomieszczeń zawiera elementy charakterystyczne dla danego dziesięciolecia. Wystrój wnętrz i urządzenia z danej epoki dla młodszego pokolenia będą czymś nowym, natomiast u starszych zwiedzających z pewnością wywołają nutkę nostalgii – dodaje projektant.

Przy wejściu do muzeum zwiedzających witać będzie samochód, który cieszy się niesłabnącą sympatią Polaków – poczciwy Fiat 126p znany jako „maluch”. To auto, które nierozerwalnie kojarzy się z przełomem lat 70-tych i 80-tych. Właśnie od tych dwóch stref rozpoczyna się trasa wycieczki po obiekcie. Ciekawostką jest także to, że na Dolnym Śląsku pierwszymi posiadaczami tego pojazdu byli mieszkańcy Lubina!

Wycieczka po obiekcie to prawdziwa podróż w czasie. Każdą ze stref reprezentują charakterystyczne dla danej dekady meble, sprzęty codziennego użytku, a także fotografie, filmy i nagrania dźwiękowe dotyczące miasta.

Ze stylowych radioodbiorników będą odtwarzane audycja radiowe, na których uwieczniono wywiady z postaciami znanymi młodszym pokoleniom jedynie z książek i lekcji historii. Dzięki życzliwości Radia Wrocław, udało się uzyskać m.in. nagranie, na którym Jan Wyżykowski opowiada o odkryciu miedzi czy relację z wizyty w Lubinie I sekretarza KC PZPR Edwarda Gierka. W Muzeum odtwarzane są też wywiady z osobami, które przyjechały do Lubina za pracą, czy rozmowy z inżynierami budującymi lubińskie osiedla.

Archiwalne fotografie Muzeum Historyczne otrzymało od samych mieszkańców. W zbiorach placówki będzie można oglądać zdjęcia pochodzące zarówno od amatorów jak i od osób, które od lat zajmowały się utrwalaniem historii miasta na kliszy aparatu: m.in. Krzysztofa Raczkowiaka, Kazimierza Bełza, Jerzego Kosińskiego czy Henryka Rusewicza.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.