Dolnośląskie miasta otrzymają nowe autobusy

Samorząd województwa przekazał dla Wrocławia ponad 44 mln zł na zakup 50 nowych autobusów. Blisko 115 mln ma trafić na ten cel do innych dolnośląskich miast - także do Legnicy. 

0
609

Samorząd województwa przekazał dla Wrocławia ponad 44 mln zł na zakup 50 nowych autobusów. Blisko 115 mln ma trafić na ten cel do innych dolnośląskich miast – także do Legnicy. 

Nowe autobusy mają być przede wszystkim niskoemisyjne – będą spełniać normę EURO VI i pozwolą znacząco obniżyć emisję szkodliwych gazów cieplarnianych. Na ulice Wrocławia wyjadą w lutym 2019 roku i będą sukcesywnie zastępować obecnie użytkowane pojazdy marki Volvo 7000A, które mają więcej niż piętnaście lat. – To bardzo ważna inwestycja dla Wrocławia w kontekście walki o czystsze powietrze. Dzięki wymianie taboru zmniejszymy szkodliwą emisję tlenków azotu do atmosfery o prawie 50 proc. – mówił marszałek Cezary Przybylski podczas podpisania umowy z MPK Wrocław, które odbyło się we wtorek 19 grudnia.

Koszt zakupu wszystkich autobusów to ponad 86 mln zł, z czego ponad połowę dofinansowuje samorząd Dolnego Śląska w ramach środków z Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020. – Decyzja o inwestycji w nowe pojazdy we Wrocławiu jest kolejnym krokiem wspierającym proekologiczne zmiany w naszym regionie. Warto przypomnieć, że w ostatnim czasie samorząd województwa zdecydował o wsparciu podobnych inwestycji w dziewięciu innych miejscowościach Dolnego Śląska, dzięki czemu zakupionych zostanie 96 nowoczesnych autobusów– mówi Jerzy Michalak, członek zarządu województwa.

Nowe pojazdy o łącznej wartości ponad 115 mln zł trafią do Legnicy, Głogowa, Środy Śląskiej, Bolesławca, Strzelina, Świeradowa Zdroju, Jeleniej Góry, Świdnicy i Świebodzic. Samorząd województwa przeznaczył na ten cel około 77 mln zł.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.