Rejestrują potencjalnych dawców w Galerii Glogovia

0
316

W piątek 15 grudnia w głogowskiej Galerii Glogovia uczennice II Liceum Ogólnokształcącego w Głogowie zapraszają mieszkańców do zarejestrowania się w światowej bazie dawców szpiku. Stanowisko Fundacji DKMS jest w Glogovii od rana  do godziny 21. Dziewczyny informują i przekonują, że zostanie dawcą szpiku nic nie boli i nie kosztuje. Zarejestrować  się możemy w każdej chwili, nie tylko dziś, wystarczy wejść na stronę  www.dkms.pl. W Polsce co godzinę, ktoś się dowiaduje, że ma białaczkę, czyli nowotwór krwi. Dla tych osób jedyna nadzieja i szansa to przeszczep krwiotwórczych komórek od niespokrewnionego dawcy. Rejestracja zajmuje dosłownie kilka chwil, jest to wypełnienie formularza oraz pobranie wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Kilka naszych minut może uratować komuś życie, a to chyba najpiękniejszy prezent, jaki możemy ofiarować na święta.

DKMS

Fundacja DKMS działa w Polsce od 2008 roku, jest największym ośrodkiem dawców komórek krwiotwórczych w kraju. Prawdopodobieństwo znalezienia odpowiedniego dawcy dla pacjenta jest bardzo niskie, wynosi od 1: 20 000 do 1: do kilku milionów. Dlatego tak ważne są wszelkie kampanie społeczne, które przekazują cenne informacje, przybliżają cały proces rejestracji dawców, wyjaśniają jak wyglądają dalsze procedury.

Dawcą może zostać osoba między 18 a 55 rokiem życia, ważąca minimum 55 kilogramów, bez nadmiernej nadwagi. Istnieje również lista chorób, które mogą wykluczyć nas jako potencjalnych dawców (na przykład cukrzyca). Jest jednak wiele stanów chorobowych, które nie dyskwalifikują nas do rejestracji w bazie dawców szpiku. Wszystkie medyczne kryteria znajdują się w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z 12.03.2010 w sprawie ośrodków Dawców szpiku.

Po przebadaniu materiału genetycznego oraz wprowadzeniu danych do bazy, każdy dawca otrzymuje potwierdzenie rejestracji oraz kartę Dawcy. Cały proces trwa około 3-4 miesięcy. O poszczególnych etapach jesteśmy informowani na bieżąco za pośrednictwem SMS i e-maila.

Obecnie w bazie dawców DKMS zarejestrowanych jest 1 208 488 osób, a 4 744 dawców uratowało już komuś życie, oddając cząstkę siebie.

Dawcy szpiku z Głogowa

Przez cały piątek uczennice z II Liceum Ogólnokształcącego w Głogowie informują i rejestrują potencjalnych dawców. Chętnych wciąż jest niewielu.

Poziom wiedzy odnośnie dawców szpiku wciąż jest niestety na niskim poziomie. Wielu mieszkańców kojarzy oczywiście Fundację DKMS, ale gdy przychodzi do rejestracji to większość się wycofuje, wręcz panikuje. Nieuzasadniony strach i wymówki, niekiedy naprawdę absurdalne. Jeden Pan zapytał się nas czy uszkodzą mu kości podczas pobierania szpiku ― mówi uczennica II Liceum Ogólnokształcącego w Głogowie i dodaje ― Ludzie odmawiają, a tymczasem smutna i okrutna prawda jest taka, że zachorować na białaczkę może każdy.Być może kiedyś to my będziemy potrzebowali takiej pomocy. W szpitalach jest pełno małych dzieci, nastolatków i dorosłych zmagających się z tą chorobą, a przecież jest szansa na ich wyzdrowienie!

Im więcej będzie zarejestrowanych potencjalnych dawców szpiku tym więcej osób będzie miało szansę na powrót do zdrowia i swojego dawnego życia…

Zapraszamy i zachęcamy do rejestracji, piątek 15 grudzień Galeria Glogovia od 9.00  do 21.00 oraz w każdym dowolnym terminie, rejestrując się na stronie www.dkms.pl

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.