Spektakl w wykonaniu więźniów z Zakładu Karnego w Głogowie

0
948

Już w najbliższą sobotę, 16 grudnia o godzinie 19.00 w Miejskim Ośrodku Kultury w Głogowie odbędzie się spektakl w wykonaniu więźniów z Głogowa. Jest to efekt końcowy projektu o charakterze warsztatowo – edukacyjnym z uwzględnieniem aspektu resocjalizacji. Uczestnikami tego programu są więźniowie z różnych środowisk społecznych. Publiczności zgromadzonej w MOK zaprezentuje się Teatr Lipo z głogowskiego Zakładu Karnego. Więźniowie przedstawią „Czekając na Godota” według sztuki Samuela Becketta. Wstęp wolny.

O czym ta sztuka?

„Czekając na Godota” reprezentuje tak zwany teatr absurdu. Sztuka została napisana w języku francuskim ,utwór ukazał się drukiem w październiku 1952 roku. W 1955 roku ukazała się wersja angielska, nieco różniąca się od oryginału.

Na deskach teatru sztuka zadebiutowała 5 stycznia 1953 roku, w Paryżu. W Polsce po raz pierwszy zaprezentowano ją w warszawskim teatrze w 1957 roku.

„Czekając na Godota” składa się z dwóch aktów, podzielonych na części. W sztuce występują dwie pary bohaterów.

Dwaj przyjaciele włóczędzy, czekający na tytułowego Godota, który ma odmienić ich los. Absurd polega na tym, że panowie nie wiedzą kim Godot jest, jak wygląda, gdzie się z nim umówili…jeśli w ogóle. Nasuwa się pytanie, czy nie jest to tylko ich życzenie, marzenie, które nigdy nie zostanie spełnione. Wątpliwości nasuwa postać pojawiającego się w sztuce tajemniczego Chłopca…

Każdego dnia przyjaciele spotykają tą samą dwójkę osób, kolejnych bohaterów sztuki.

Są to dwie przeciwności, jedni całe życie czekają, drudzy nieustannie wędrują, choć ich cel wydaje się być niejasny i nieznany.

W trakcie sztuki nastroje bohaterów pogarszają się, pojawia się zwątpienie, a nawet próba samobójcza. Ich niemoc chyba najbardziej obrazuje ostatnia kwestia, gdy jeden pyta : „No to co, idziemy?” „Idziemy” odpowiada drugi, ale obydwoje nie ruszają się z miejsca.

Skazani z Głogowa w roli aktorów teatralnych

Więźniowie z Zakładu Karnego w Głogowie, którzy uczestniczyli w teatralnym projekcie stanęli przed dużym wyzwaniem, jakim było dla nich otwarcie się artystyczne i emocjonalne. Założenia realizowanego programu resocjalizacyjnego w głogowskim Zakładzie Karnym to:otwartość, kreatywność, poczucie odpowiedzialności, samodzielne podejmowanie decyzji artystycznych. Posługując się językiem sceny i teatru skazani wyrabiają
umiejętność posługiwania się narzędziem teatralnym na polu wzajemnego zrozumienia i partnerstwa pracy zespołowej.

Dyrektor Zakładu Karnego w Głogowie oraz Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury zapraszają wszystkich serdecznie w sobotni wieczór do Miejskiego Ośrodka Kultury w Głogowie. Ta niezwykła sztuka w wykonaniu niezwykłych aktorów dostarczy zapewne emocjonalnych i artystycznych wrażeń.

16 grudzień godzina 19.00, MOK w Głogowie.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.