Wyjątkowy album z okazji 50 -lecia głogowskiego muzeum

0
243

Z okazji obchodów swojego 50 -lecia, Muzeum Archeologiczno – Historyczne w Głogowie przygotowało dla wszystkich mieszkańców wyjątkową niespodziankę.  W najbliższy piątek,15 grudnia w głogowskim muzeum odbędzie się spotkanie poświęcone niezwykłemu wydawnictwu. Wydany album, to reprint oryginalnego „Groβ Glogau in den Jahren 1806-14” z ilustracjami Richarda Knötla, który znajduje się w muzealnych zbiorach. Piątkowe spotkanie rozpocznie się o godzinie 16. Tego dnia będzie okazja do nabycia unikatowego albumu w promocyjnej cenie. Co znajdziemy w albumie i kim jest jego autor?

Do 1945 roku oryginał albumu „Groβ Glogau in den Jahren 1806-14” znajdował się w zbiorach muzeum regionalnego w niemieckim Glogau.Unikatowy album opisuje najważniejsze wydarzenia w historii miasta z lat 1806 – 1814, kiedy Głogów był w rekach wojsk napoleońskich.

Przygotowany przez młodego artystę zbiór ilustracji poświęcony jest epoce napoleońskiej w Głogowie. Rysunki, sygnowane przez autora, powstały w ciągu miesiąca, w okresie od 30 października do 30 listopada 1877 roku. Pod każdym z nich umieszczony jest krótki opis. Łącznie w albumie znalazły się 63 kompozycje, naklejone na dwadzieścia kart. Młody, dwudziestoletni wówczas autor, z jednakową swobodą i pewnością kreski rysował postacie ludzkie, zwierzęta, pejzaże czy architekturę miejską. Widoczny gdzieniegdzie spod tuszu szkic ołówkiem prawie nie różni się od ostatecznej kompozycji ― mówi Jerzy Dymetryszyn z głogowskiego muzeum.

 Album został wydany w grudniu, jego promocja odbędzie się w okresie przedświątecznym. Daty zaplanowanego wydarzenia nie są przypadkowe. Autor albumu „Groβ Glogau in den Jahren 1806-14” zadedykował zbiór rysunków swojemu ojcu i podarował je właśnie jako bożonarodzeniowy prezent pod choinkę.

Richard Knötel urodził się w Głogowie 12 stycznia 1857 roku. Jego ojciec był rysownikiem i nauczycielem w głogowskim gimnazjum katolickim. Odziedziczone zdolności artystyczne oraz wpływ nauczycieli, pod okiem których szlifował swój warsztat, pozwoliły Richardowi rozwinąć talent na szeroką skalę. Militarne zainteresowania ojca, jak i szczególna rola, jaką odegrał Głogów w okresie napoleońskim zaważyły na tematyce jego prac.

Podczas przedświątecznego spotkania w Muzeum Archeologiczno – Historycznym w Głogowie zostanie również rozstrzygnięty VI Głogowski Konkurs Kaligrafii.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.