Nowoczesna Komunikacja Miejska w Głogowie

0
556

Na początku grudnia Komunikacja Miejska w Głogowie zakupiła kolejne dwa, nowe autobusy. 12- metrowe pojazdy czeskiego producenta SOR można już spotkać na głogowskich ulicach.  Jest to kolejny etap projektu dofinansowany ze środków Unii Europejskiej. To jeszcze nie koniec inwestycji w tym roku .Do końca grudnia firma wzbogaci swój tabor o pierwsze dwa autobusy o napędzie hybrydowym.

Wszelkie inwestycje w Komunikacji Miejskiej w Głogowie podejmowane są w trosce o pasażerów oraz środowisko.

Firma nie zapomina o ograniczeniach ruchowych niepełnosprawnych mieszkańców. Autobusy o obniżonej podłodze zakupywane są sukcesywnie od 1996 roku. Kursy tych autobusów na rozkładzie jazdy zaznaczone są znakiem „X”.

Komunikacja Miejska w Głogowie realizuje proekologiczną politykę taborową. Stare, wysłużone autobusy, które przyczyniają się emisji szkodliwych gazów, pyłów i odpadów są wymieniane na pojazdy z nowymi silnikami spełniającymi europejskie standardy emisji spalin.

Łącznie takich nowoczesnych, przyjaznych środowisku pojazdów w 2017 roku przybyło w głogowskiej spółce aż 16.

Nowe autobusy Komunikacji Miejskiej w Głogowie wyposażone są w silniki spełniające normy EURO 6.

Autobusy posiadają wszystkie niezbędne elementy do komfortowego przewozu pasażerów, między innymi pełną klimatyzację przestrzeni pasażerskiej, wszelkie udogodnienia dla pasażerów niepełnosprawnych i niedowidzących (między innymi przyciski w języku Braille’a), możliwość przewożenia rowerów. Wewnątrz pojazdów zainstalowane są ładowarki usb do telefonów. Firma ma nadzieję, że pasażerowie docenią zwiększony komfort podróżowania kolejnymi nowymi pojazdami, ponieważ zadowolenie klientów jest priorytetem ― mówi Kamil Grzybowski specjalista ds. planowania i rozliczeń.

A jeszcze nie tak dawno temu …

Przy okazji ekspansji i rozwoju firmy warto przypomnieć początki Komunikacji Miejskiej w naszym mieście. Wszystko zaczęło się dokładnie 43 lata temu.

Pierwsze autobusy Komunikacji Miejskiej w Głogowie wyjechały na ulice w 1974 roku.  21 kwietnia pierwsi mieszkańcy mogli skorzystać z tego publicznego środka transportu. Firma była wówczas jeszcze oddziałem Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Zielonej Górze. Po Głogowie kursowało pięć autobusów marki Jelcz. Rok później zajezdnię komunikacji w Głogowie przejęło Wojewódzkie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Legnicy. Zajezdnia znajdowała się przy ulicy Słowiańskiej, a transport miejski składał się z siedmiu autobusów oraz dwóch mikrobusów.

W latach 1975 – 1986 sześciokrotnie zwiększyła się liczba autobusów. Przybywało również podróżujących komunikacją miejską. W 1986 roku firma posiadała już 41 autobusów.

Od kwietnia 1995 roku Komunikacja funkcjonuje jako samodzielny podmiot gospodarczy, którego 100% udziałów należy do Gminy Głogów.

W 2014 roku do użytku została oddana nowa zajezdnia.

Ekologiczne, komfortowe autobusy dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, wdrażanie nowych technologii elektronicznych i informatycznych (na przykład możliwość zakupu biletu przez telefon) sprawia, że Komunikacja Miejska w Głogowie zapewnia usługi na najwyższym, europejskim poziomie. Firma nie poprzestaje w nieustannym rozwoju i konsekwentnie realizuje założone cele.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.