Innowacyjny zabieg w głogowskim Szpitalu

0
956

Już jutro, 12 grudnia głogowski szpital będzie gościł wybitnego specjalistę w dziedzinie ortopedii i traumatologii narządu ruchu dr Bogusława Sadlika.  Jest to pierwszy na świecie ortopeda, który wykonał implantację komórek macierzystych z galarety Whartona. W Głogowie doktor wraz z zespołem lekarzy ortopedów wykona trzy innowacyjne zabiegi z zakresu artroskopii stawu skokowego. Na czym polega ta nowoczesna metoda oraz jakie są dotychczasowe osiągnięcia i sukcesy dr Bogusława Sadlika?

Szpital w Głogowie realizuje projekt „Nowoczesny Szpital”. Główne jego założenia i cele to:

  • Dalsze rozszerzanie oferty usług medycznych
  • Wysoka jakość świadczeń zdrowotnych realizowana przez doświadczoną kadrę medyczną na nowoczesnym sprzęcie
  • Modernizacja wszystkich oddziałów szpitalnych i dostosowanie ich do nowoczesnych standardów

Nowoczesna medycyna

Zabieg artroskopii stawu skokowego jest mało inwazyjnym zabiegiem polegającym na wprowadzeniu przez dwa niewielkie nacięcia skóry optyki artroskopowej (kamery) oraz mikro narzędzi do stawu. Można w ten sposób wykonać szereg procedur wewnątrz stawowych jak usunięcie chrzęstnych ciał wolnych, rekonstrukcję chrząstki stawowej, rekonstrukcję wiązadeł stawu skokowego, usunięcie zapalenia zmienionej błony maziowej, leczenie konfliktów wewnątrz stawowych, inspekcję zapalenia zmienionych ścięgien, leczenie umiarkowanych zmian zwyrodnieniowych czy artrodez stawu skokowego (usztywnienie operacyjne stawu) w zaawansowanej chorobie zwyrodnieniowej ― wyjaśnia Rzecznik Prasowy Szpitala Powiatowego w Głogowie Ewa Todorov .

Jak się dowiedzieliśmy dzięki mało inwazyjnej metodzie pobyt pacjenta w szpitalu jest krótki, szybciej przebiega także rekonwalescencja i powrót do zdrowia.

Wybitny ortopeda

Dr n. med.Bogusław Sadlik jest specjalistą ortopedii i traumatologii narządów ruchu, specjalizuje się w chirurgii stawu kolanowego, skokowego oraz stopy. Dr Sadlik jest także organizatorem i współorganizatorem specjalistycznych kursów dla chirurgów w dziedzinie leczenia chrząstki stawowej, artroskopii stawu kolanowego i skokowego oraz chirurgii stopy i stawu skokowego.

Jest absolwentem Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach. Posiada specjalizację I stopnia oraz II stopnia w dziedzinie Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu. Na co dzień pracuje w  Szpitalu Świętego Łukasza w Bielsko- Białej.

Pracę doktorską Bogusław Sadlik obronił w 2009 roku na Śląskim Uniwersytecie Medycznym. Tytuł pracy doktorskiej to „Znaczenie jakości i sposobu przygotowania przeszczepu ze ścięgien zginaczy podudzia w leczeniu niestabilności przedniej stawu kolanowego techniką czterotunelową”.

Dr n. med. Bogusław Sadlik ma na swoim koncie wiele sukcesów:

  • Jest autorem innowacyjnej metody biologicznej naprawy uszkodzeń chrzęstno – kostnych w stawie kolanowym z wykorzystaniem komórek macierzystych,
  • Twórca narzędzi do artroskopowego opracowywania ubytków chrzęstnych
  • Pomysłodawca platformy do badania kończyn dolnych (Arthroholder ), która to pozwala badać chorą i zdrową kończynę jednocześnie podczas obciążenia oraz pod wpływem działania sił zewnętrznych
  • Twórca nowej techniki operacyjnej tak zwanej suchej artroskopii do implantacji skafoldów (rusztowań) chrzęstno – kostnych w stawie kolanowym oraz skokowym
  • Autor modyfikacji anatomicznej dwupęczkowej rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego oraz twórca opracowywania metody implantacji biooinplantów

We wtorek swoje umiejętności i nowoczesne metody dr n. med. Bogusław Sadlik zaprezentuje w Powiatowym Szpitalu w Głogowie.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.