Deklaracja współpracy Miśni i Legnicy już podpisana

W piątek, 8 grudnia prezydent Legnicy Tadeusz Krzakowski i nadburmistrz Miśni (Meißen) Olaf Raschke podpisali deklarację partnerstwa miast. Kilka miesięcy trwały przygotowania do zawarcia tej współpracy. 

0
636

W piątek, 8 grudnia prezydent Legnicy Tadeusz Krzakowski i nadburmistrz Miśni (Meißen) Olaf Raschke podpisali deklarację partnerstwa miast. Kilka miesięcy trwały przygotowania do zawarcia tej współpracy. 

Delegacja z Legnicy, na czele z prezydentem Krzakowskim i przewodniczącym Rady Miejskiej Wacławem Szetelnickim wyruszyła w piątek, 8 grudnia na trzydniową wizytę.  Program na przyjazd legniczan wypełniony jest rozmowami, spotkaniami z władzami i mieszkańcami Miśni, konferencjami, zwiedzaniem zabytków miasta i saksońskich okolic.

W piątkowe południe gospodarze przystępujących do współpracy miast podpisali w miśnieńskim ratuszu deklarację partnerstwa. Czytamy w niej: Kierując się głębokim przekonaniem, pragniemy zawiązać partnerstwo pomiędzy naszymi miastami oraz dać mieszkańcom Miśni i Legnicy możliwość jego współkształtowania w jak najszerszym zakresie. Oba miasta zobowiązują się dążyć do wzajemnego zrozumienia i wspierać spotkania pomiędzy mieszkańcami Miśni i Legnicy, stowarzyszeniami, szkołami, kościołami, innymi ugrupowaniami, związkami oraz instytucjami o charakterze publicznym i prywatnym.

Niechaj idea partnerstwa nabierze życia dzięki intensywnemu zaangażowaniu młodzieży naszych miast, abyśmy mogli wspólnie stawić czoła nowym celom i wyzwaniom w Europie.

Podpisujemy tę deklarację, zainspirowani pragnieniem pokoju, wolności, przyjaźni i pomyślności mieszkańców naszych miast.

Kiedy w maju tego roku delegacja miśnieńska odwiedziła Legnicę i rozmawiano o partnerstwie, z ust obu włodarzy padły ważne słowa. – Cieszę się, że panu nadburmistrzowi i nam zależy na tym samym, na doprowadzeniu do bliskiej współpracy Legnicy i Miśni głównie na poziomie społecznym i międzyludzkim, ale też gospodarczym i komunalnym, na wymianie doświadczeń administracyjnych, współpracy edukacyjnej, kulturalnej i turystycznej – mówił Tadeusz Krzakowski.

Legnica to piękne, dobrze zorganizowane i dynamicznie rozwijające się miasto. Chcemy podjąć partnerstwo z legnickimi władzami i legniczanami – stwierdzał Olaf Raschke. – Chcemy wypełniać je żywą treścią i włączyć w ten proces społeczności Meiβen i Legnicy. Jesteśmy prawie sąsiadami. Mieszkamy zaledwie nieco ponad dwie godziny jazdy od siebie.

Miśnia dołączyła do grona pozostałych miast partnerskich Legnicy – Wuppertalu (Republika Federalna Niemiec), Drohobycza (Ukraina), Blanska (Czechy) i Roanne (Francja). Miśnia nazywana jest „Perłą Saksonii”. To zabytkowe, 28-tysięczne miasto w południowo-wschodniej części Niemiec, położone nad rzeką Łabą, 26 km od Drezna i 209 km od Legnicy. Na przestrzeni wieków miasto miało bardzo duże znaczenie dla rozwoju Saksonii. Jego symbolem jest znana na całym świecie porcelana, wytwarzana w najstarszej w Europie manufakturze, założonej w 1700 roku z polecenia Augusta II Mocnego.

Historia kontaktów Legnicy i Miśni sięga do lat 70. ubiegłego wieku, kiedy to rozpoczęto współpracę środowisk sportowych i prowadzono liczne wymiany młodzieży.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.