Nowości Kolekcji Sztuki Zagłębia Miedziowego i Melanż to najnowsze wernisaże Galerii Sztuki

W piątek, 8 grudnia w legnickiej Galerii Ring (Rynek 12), odbędą się dwa wernisaże wystaw. O godzinie 18:30 wystartuje pokaz Nowości Kolekcji Sztuki Zagłębia Miedziowego, natomiast o 19:00 nastąpi prezentacja Melanżu Moniki Rubaniuk i Jerzego Zajączkowskiego. 

0
409

W piątek, 8 grudnia w legnickiej Galerii Ring (Rynek 12), odbędą się dwa wernisaże wystaw. O godzinie 18:30 wystartuje pokaz Nowości Kolekcji Sztuki Zagłębia Miedziowego, natomiast o 19:00 nastąpi prezentacja Melanżu Moniki Rubaniuk i Jerzego Zajączkowskiego. 

Wstęp na wydarzenia jest wolny.

Nowości Kolekcji Sztuki Zagłębia Miedziowego

wernisaż: 8 grudnia 2017 r., godz. 18:30

miejsce prezentacji: Galeria Ring, Rynek 12

Wystawa prezentuje prace zakupione do Kolekcji Sztuki Zagłębia Miedziowego w 2017 r. w ramach dofinansowania Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Jest to zestaw przekrojowy, zawierający dzieła artystów reprezentujących różne pokolenia, zarówno tych, którzy współtworzyli  środowisko  artystyczne  Zagłębia Miedziowego  od lat powojennych, a ich nazwiska i dorobek wpisały się w artystyczny krajobraz regionu, jak i twórców młodszych, którzy dopiero się weń wpisują. Autorami prac są twórcy osiedli w Legnicy i innych ośrodkach Zagłębia (Jawor, Głogów, Lubin). Zakupione prace uzupełniają  i rozbudowują regionalną kolekcję Galerii Sztuki tak, by adekwatnie odzwierciedlała specyfikę i dorobek miejscowego środowiska plastycznego. Prace znajdujące się w kolekcji pokazują wszystkie rodzaje twórczości uprawianej przez artystów Zagłębia oraz eksponujące wyjątkowe osobowości twórcze. Zbiór prac jest bardzo różnorodny z wyraźną jednak dominacją malarstwa, co wynika ze specjalizacji artystycznych mieszkających tutaj twórców. Prócz niego reprezentowane są wszystkie „klasyczne” media sztuki: rysunek, grafika, szkło, tkanina, fotografia.

Zakup prac był zrealizowany przy wsparciu finansowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Monika Rubaniuk i Jerzy Zajączkowski:  MELANŻ / MELANGE obiekt, malarstwo, instalacje

 wernisaż: 8 grudnia 2017 r., godz. 19:00

miejsce prezentacji: Galeria Ring, Rynek 12

wystawa czynna do 31.12.2017

Wystawa prezentuje prace małżeństwa artystów Moniki Rubaniuk i Jerzego Zajączkowskiego, absolwentów PWSSP (przyp. obecnie Akademii Sztuk Pięknych) we Wrocławiu. Monika Rubaniuk jest absolwentką Wydziału Ceramiki i Szkła oraz Wydziału Malarstwa i Rzeźby, natomiast Jerzy Zajączkowski ukończył Wydział Malarstwa, Grafiki i Rzeźby wrocławskiej ASP oraz Wydział Malarstwa i Grafiki ASP w Monachium w pracowni wybitnego artysty Seana Scully’ego.

Tytułowy MELANŻ to melanż osobowości, zainteresowań i talentów tej pary artystów. Rubaniuk i Zajączkowski żyją ze sobą w symbiozie od 16 lat. Wspólnie prowadzą gospodarstwo domowe, wychowują dwie córki, spędzają wakacje. Wspólnie i oddzielnie pracują. Jurek pomaga Monice w prowadzeniu warsztatu szklarskiego – to on dźwiga ważące niekiedy kilkadziesiąt kilogramów formy ze szkła. Monika jest pierwszym odbiorcą krytykiem obrazów i obiektów tworzonych przez Jurka.

Artyści są zapraszani do udziału w wystawach i projektach artystycznych w kraju i zagranicą: Monika prezentuje obiekty ze szkła, Jurek – malarstwo. Wystawa MELANŻ / MELANGE jest ich pierwszym wspólnym działaniem.

Źródło: materiały prasowe Galerii Sztuki w Legnicy

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.