Najmłodsi zaprojektują policyjne odblaski

0
250

Od 6 grudnia do 31 maja policja czeka na zgłoszenia od wszystkich pomysłowych i zdolnych przedszkolaków. Oficjalnie rozpoczął się konkurs na najlepszy projekt odblasku. Zwycięski symbol „Ogólnopolskiego Policyjnego Dnia odblasków” otrzyma nagrodę w wysokości 1500 zł, kolejne 3 wyróżnione prace otrzymają po tysiąc złotych. Przedsięwzięcie ma na celu zachęcenie wszystkich pieszych, nie tylko tych najmłodszych, do używania elementów odblaskowych. Projekty należy przesyłać do komendy wojewódzkiej lub komendy stołecznej Policji. Lista laureatów zostanie ogłoszona 31 sierpnia.

Zasady konkursu

Projekt może zgłosić każde przedszkole, konkurs będzie składał się z 3 etapów:

  • Etap I, na szczeblu uczestnika. Spośród wszystkich wykonanych prac dzieci z danego przedszkola, specjalnie powołana Komisja Konkursowa wyłoni 3 najlepsze, które przejdą dalej i będą reprezentowały przedszkole w drugim etapie,
  • etap II, na szczeblu Komendy Wojewódzkiej / Stołecznej Policji. Komisja konkursowa złożona z przedstawicieli komendy wojewódzkiej / stołecznej policji wybierze 5 najlepszych prac, które przejdą do finału.
  • Ostatni, III etap na szczeblu Centralnym to wybranie zwycięskiego projektu elementu odblaskowego oraz ogłoszenie laureatów konkursu.

Prace mogą być wykonane dowolną techniką, pozwalającą na utrwalenie obrazu (lub kształtu) na wybranym przez uczestnika materiale. Format nie może być większy niż 100 mm x 50mm oraz mniejszy niż 30 mmm x 20 mm.W przypadku prac przestrzennych najdłuższy wymiar nie może przekraczać 30 cm. Użyte materiały powinny być suche i trwale przymocowane do podłoża. Dzieci mogą wykonywać prace indywidualnie lub w grupach ( maksymalnie do 5 osób).

Więcej informacji na stronie www.dlakierowcow.policja.pl

Wszelkie pytania można kierować na adres e -mailowy katarzyna.krakowiak@policja.gov.pl lub agata.krysiak@policja.gov.pl

 „Dzień Odblasków”

Po raz pierwszy „Dzień Odblasku” został przeprowadzony w Polsce w 2016 roku ,w ramach projektu „Bezpieczeństwo w ruchu drogowym” finansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2009-2014 i Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2009-2014 w ramach Funduszu Współpracy Dwustronnej na poziomie krajowym w 2016 roku. Idea przedsięwzięcia wywodzi się z Norwegii. W Polsce inicjatorem działań była Komenda Główna Policji.

6 grudnia w ramach informacyjno – edukacyjnej akcji policja w całej Polsce realizowała kolejne działania profilaktyczne skierowane do pieszych.

W ramach „Dnia Odblasków” głogowscy policjanci informują pieszych o zaletach stosowania elementów odblaskowych i ich wpływie na nasze bezpieczeństwo. Od policjantów możemy również otrzymać kalendarium promujące akcję i element odblaskowy.
Marzeniem chyba nas wszystkich jest, aby każdy dzień był dniem odblasków, a niechronieni uczestnicy ruchu drogowego byli widoczni na polskich drogach. W okresie jesienno-zimowym zmieniają się warunki atmosferyczne, dzień się staje coraz krótszy, a na źle oświetlonej jezdni, w ciemnej kurtce, pieszy jest słabo widoczny dla kierowcy samochodu. Korzystanie z elementów odblaskowych zwiększa kilkukrotnie widoczność pieszego, przez co prowadzący pojazd ma więcej czasu na wykonanie manewru wymijania bądź hamowania
― mówi rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Głogowie Bogdan Kaleta.

Przypomnijmy, że według danych Policji, tylko w październiku doszło w Polsce do:

  • 3 205 wypadków drogowych, w których
  • 272 osoby zginęły, a
  • 3 841 osób zostało rannych

Podczas tylko jednego weekendu 17 -19 listopada w Polsce zginęło aż 17 pieszych.

Policja zachęca: „Świeć przykładem i noś odblask.  To naprawdę może uratować zdrowie i życie” .

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.