„Przygody Julka” czyli bajka z akcją w Legnicy

„Przygody Julka” to bajka autorstwa Artura Guzickiego o legnickim bohaterze. W niedzielę, 3 grudnia w Galerii Piastów o godz. 13:00 odbędzie się jej promocja. Na czytelników będzie czekał autor wraz z ilustratorem Henrykiem Bacą. 

0
203
Ilustracja: Henryk Baca

„Przygody Julka” to bajka autorstwa Artura Guzickiego o legnickim bohaterze. W niedzielę, 3 grudnia w Galerii Piastów o godz. 13:00 odbędzie się jej promocja. Na czytelników będzie czekał autor wraz z ilustratorem Henrykiem Bacą. 

„Przygody Julka”

Julek to chłopiec z brązu autorstwa Edwarda Mirowskiego, stojący na co dzień w legnickim Rynku, w opowieściach Artura Guzickiego poznaje nieznane epizody z historii miasta. Bohater bajek odbywa dziesięć podróży w czasie i przestrzeni. Dzięki swoim podróżom odkrywa między innymi tajemnice skarbu burmistrza Ambrożego Bitchena, dowiaduje się, dlaczego w Legnicy nie ma portu rzecznego i jaki jest powód, że satyrykonowy Filip nosi czapkę błazna.

W poznawcze podróże Julek wypuszcza się dzięki swoim przyjaciołom. Jego przewodnikami są Neptun, Syrenka i chłopiec z łabędziem, mieszkańcy miejskich fontann.

„Przygody Julka” to cykl baśniowych opowieści inspirowanych przeszłością Legnicy. – pisze Bogumiła Słomczyńska, polonistka, Nauczyciel Roku 2016. – Autor ożywia znane statuetki i rzeźby, które na co dzień są nieruchomymi obserwatorami życia miejskiego. Tworzy atmosferę niezwykłej przygody. Jej bohaterowie: Julek, Teodor, Filip swobodnie przekraczają granice między rzeczywistością a „dawnymi laty”. Prowadzą rozmowy z postaciami znaczącymi w dziejach Legnicy. Często, zgodnie z konwencją baśni, ukazują obraz sprawiedliwych zachowań społecznych, jasno określają pojęcie dobra i zła.

– Ta książka w przystępny sposób pozwala czytelnikom poznać nieznane epizody z historii miasta. Wynikające z każdej bajki morały przyczynią się do refleksji i rozwiną wyobraźnię dzieci. Całość tworzy atmosferę niezwykłej przygody – dodaje Kazimierz Pleśniak, Prezes Zarządu Oddziału Okręgowego TPD, Honorowy Obywatel Miasta Legnicy.

– W „Przygodach Julka”, jak to w bajkach zwykle bywa, rzeczywistość miesza się z fikcją. Opowieści przenoszą nas w świat marzeń, gdzie wszystko jest możliwe, nawet gdy jest się tylko małym Julkiem. Treść jest niezwykła i zaskakująca. Książka godna uwagi i polecenia dla dzieci i dorosłych, mieszkających nie tylko w Legnicy – mówi Bożena Miktus, Okręgowy Rzecznik Praw Dziecka TPD.

Promocja książki w Galerii Piastów

Promocja „Przygód Julka” odbędzie się w niedzielę, 3 grudnia, w dużym patio Galerii Piastów. Stoisko zostanie uruchomione o godzinie 13:00. Tam też będzie możliwość spotkania z autorami, którzy będą do dyspozycji czytelników do godziny 18:00.

Książka, licząca sobie 76 stron z twardą oprawą, została wydana dzięki staraniom Towarzystwa Miłośników Legnicy PRO LEGNICA. Patronat nad wydawnictwem objął prezydent Legnicy Tadeusz Krzakowski. Dochód ze sprzedaży książki zostanie przeznaczony na leczenie i rehabilitację Aleksandry Miktus.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.