Rekord Kolei Dolnośląskich: Legnica – Wrocław Główny w 31 minut

Zaledwie 31 minut potrzebował pociąg Kolei Dolnośląskich na pokonanie testowej trasy Legnica – Wrocław Główny. Rekordowy przejazd specjalny miał miejsce w niedzielę 26 listopada przy okazji pikniku kolejowego zorganizowanego przez regionalnego przewoźnika.

0
632

Zaledwie 31 minut potrzebował pociąg Kolei Dolnośląskich na pokonanie testowej trasy Legnica – Wrocław Główny. Rekordowy przejazd specjalny miał miejsce w niedzielę 26 listopada przy okazji pikniku kolejowego zorganizowanego przez regionalnego przewoźnika.

W dwóch nowych pięcioczłonowych elektrycznych zespołach trakcyjnych podróżowało ponad 500 pasażerów. Długość składu również była rekordowa, dwa połączone pociągi miały łączna długość prawie 200 metrów.

Rekordowa podróż z Legnicy do Wrocławia Głównego pokazuje jak duży potencjał ma transport kolejowy na terenie Dolnego Śląska. Od nowego rozkładu jazdy, który wchodzi
w życie już 10 grudnia najszybsze pociągi pokonają trasę pomiędzy dwoma największymi miastami regionu w 44 minuty. Pozostałym zatrzymującym się na każdej stacji  zajmie to około 50 minut. To czas, z którym nie może mierzyć się transport samochodowy.

Tak szybko po torach pomiędzy Legnicą a Wrocławiem jak Koleje Dolnośląskie nie jeździł jeszcze żaden przewoźnik. Kupione w tym roku nowoczesne składy są stworzone do komfortowego podróżowania przy dużych prędkościach. Stan infrastruktury kolejowej
w naszym regionie między innymi dzięki inwestycjom Zarządu Województwa ulega ciągłej poprawie, przez co Dolnoślązacy mogą podróżować coraz szybciej, czego świadkami byliśmy w ostatnią
niedzielę – zaznaczył Jerzy Michalak, członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego.

Podwójny skład Kolei Dolnośląskich podczas niedzielnego przejazdu mknął po szynach z prędkością  160 km/h. To maksymalna prędkość dopuszczalna na tym odcinku zmodernizowanej linii kolejowej między Legnicą a Wrocławiem.

Prowadzenie takiego pociągu to naprawdę wielka przyjemność. Kiedy tylko dowiedziałem się, że będę miał okazję uczestniczyć w tym przejeździe poczułem radość, że napisaliśmy w niedzielę nowy rozdział historii kolei na Dolnym Śląsku – mówi Łukasz Wolski, maszynista Kolei Dolnośląskich.

Mam nadzieję, że wspólnie z właścicielem infrastruktury PKP PLK uda nam się jeszcze przyśpieszyć i zejść poniżej granicy 30 minut – mówi Jerzy Michalak Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego odpowiedzialny za transport – W przyszłości planujemy uruchomić na głównych trasach do Wrocławia  przyśpieszone pociągi typu REGIO EXPRESS, których atrakcyjny czas przejazdu z całą pewnością  przyciągnie nowych pasażerów i spowoduje zmniejszenie liczby samochodów wjeżdżających do Wrocławia z okolicznych miast regionu. Wzrost atrakcyjności kolei to nasz cel który od lat konsekwentnie realizujemy wspólnie z Kolejami Dolnośląskimi.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.