Święto Sołtysa w gminie Chojnów

W gminie Chojnów od lat obchodzone jest Święto Sołtysa. W tym roku odbyło się ono w sobotę, 25 listopada w Goliszowie. W wydarzeniu uczestniczyli sołtysi ze wszystkich pobliskich, gminnych miejscowości. Sobotni czas umilały występy zespołów folklorystycznych. 

0
457
SAMSUNG CSC

W gminie Chojnów od lat obchodzone jest Święto Sołtysa. W tym roku odbyło się ono w sobotę, 25 listopada w Goliszowie. W wydarzeniu uczestniczyli sołtysi ze wszystkich pobliskich, gminnych miejscowości. Sobotni czas umilały występy zespołów folklorystycznych. 

Dzień Sołtysa

Dzień Sołtysa obchodzony jest w całej Polsce 11 marca. Jednak gmina Chojnów w tym aspekcie rządzi się innymi prawami – od ośmiu lat kultywowana jest tu oryginalna tradycja tego święta. W Goliszowie, 25 listopada z inicjatywy radnego i sołtysa Ryszarda Dulika, jak co roku odbyło się spotkanie poświęcone osobom piastującym stanowiska sołtysów.

Wójt gminy Chojnów Andrzej Pyrz oraz przewodniczący Rady Gminy Chojnów Bogdan Styrkowiec dziękowali sołtysom za ich ciężką pracę, wręczając kwiaty oraz imienne kalendarze, które są atrybutem niezbędnym każdemu urzędującemu przedstawicielowi samorządu wiejskiego.

Gminne Święto Sołtysa przyciągnęło do Goliszowa wielu gości, między innymi wicemarszałka województwa dolnośląskiego Tadeusza Samborskiego, starostę powiatu legnickiego Janinę Mazur wraz z wicestarostą Krzysztofem Sowińskim oraz przewodniczącą Rady Powiatu  Stanisławą Pakos. – Ze sceny świetlicy w Goliszowie płynęło w stronę sołtysów mnóstwo ciepłych słów i życzeń. – Dziękuję w imieniu samorządu gminy Chojnów za to, co dla nas robicie. Za to, że pracujecie na rzecz naszej gminy i wspomagacie jej rozwój. Dzięki waszej pracy i zaangażowaniu Gmina Chojnów Staje się coraz piękniejsza i coraz bogatsza. Powstaje wiele przedsięwzięć, których jesteście współautorami. Czy to w ramach tych funduszy partycypacyjnych, czy w ramach działań inwestycyjnych, które prowadzimy […] życzę wam satysfakcji z wykonywanej pracy i aby ta praca była jeszcze bardziej doceniana – tak mówił do sołtysów Andrzej Pyrz, wójt gminy Chojnów.

Sołtys Roku 2017

W tym roku po raz pierwszy przeprowadzono plebiscyt na Sołtysa Roku 2017. W skład kapituły plebiscytowej weszli: wójt gminy Chojnów Andrzej Pyrz, sekretarz gminy Chojnów Honorata Tajchman-Rękoś, skarbnik gminy Chojnów Ewa Michalak, naczelnik Wydziału Gospodarki, Planowania i Ochrony Środowiska Małgorzata Hojdycz-Smolińska, koordynator Wydziału Inwestycji Janusz Cygan i kierownik Referatu Promocji i Kultury Anna Kozak. Plebiscyt został rozstrzygnięty jednogłośnie – najważniejszy tytuł trafił do osoby, której sukcesy wpływają nie tylko na jedno sołectwo, ale rozsławiają całą Gminę Chojnów. Tytuł przypadł sołtysowi Niedźwiedzic Józefowi Przyłuckiemu, który jest także kierownikiem zespołu folklorystycznego „Przyjaciółki” (zespół zajął pierwsze miejsce w zimowej edycji Listy Przebojów Ludowych Radia Wrocław). Niedźwiedzice pod wodzą swojego aktywnego sołtysa wywalczyły tytuł Najpiękniejszej Wsi Dolnośląskiej w konkursie organizowanym przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego.

Kapituła plebiscytu postanowiła przyznać jeszcze dwa wyjątkowe tytuły sołtysom, którzy w szczególny sposób angażowali się w życie Gminy Chojnów. Tytuł Przedsiębiorczego Sołtysa roku 2017 otrzymała Elżbieta Ląd z Witkowa, dzięki której tegoroczne Dożynki Gminne odbiły się echem w całym regionie. Drugie wyróżnienie powędrowało do Tomasza Sawickiego, który został Sołtysem Społecznikiem Roku 2017. W ten sposób doceniono jego szczególną wrażliwość na potrzeby innych i zaangażowanie w organizację wsparcia dla osób potrzebujących. W minionym roku Tomasz Sawicki wraz z klubem Oldtimer Chojnów Classic Car Club zorganizował szereg akcji mających na celu wsparcie leczenia 3-letniego Kamila Wawrucha z Biskupina. Wyróżniono też Helenę Polańską z Grobli, która jest doświadczonym i cenionym sołtysem.

Wieczór umilały występy gminnych zespołów folklorystycznych. Na scenie pojawili się: „Goliszowianie” z Goliszowa, „Jaskółki” z Krzywej, „Słowiki” ze Starego Łomu, „Albinki” ze Strupic, „Przyjaciółki” z Niedźwiedzic. Gościnny występ dali zaproszeni przez gospodarzy „Kulinianie” z Kulina, których kierownik – Julian Honc – również jest sołtysem.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.