Legniczanie na 26. Wrocławskich Targach Dobrych Książek

Autorzy Roger Piaskowski i Wojciech Morawiec wystąpią 1 grudnia na tegorocznych Wrocławskich Targach Dobrych Książek w Hali Stulecia. Spotkanie z legniczanami będzie dotyczyło ich książki  „Druga twarz Liegnitz” oraz ciekawej historii naszego miasta. 

0
328

Autorzy Roger Piaskowski i Wojciech Morawiec wystąpią 1 grudnia na tegorocznych Wrocławskich Targach Dobrych Książek w Hali Stulecia. Spotkanie z legniczanami będzie dotyczyło ich książki  „Druga twarz Liegnitz” oraz ciekawej historii naszego miasta. 

Roger Piaskowski i Wojciech Morawiec na  Wrocławskich Targach Dobrych Książek

Roger Piaskowski i Wojciech Morawiec to duet znany i ceniony z pasji do historii Legnicy. Autorzy „Drugiej twarzy Liegnitz” prowadzili dla mieszkańców cykliczne spacery z serii „Magiczna Legnica Tour” podczas których opowiadali o zabytkach i architekturze miasta. Teraz o historycznych zamiłowaniach opowiedzą we Wrocławiu na tegorocznych Targach Dobrych Książek.

Spotkanie z legnickimi autorami odbędzie się w piątek, 1 grudnia, w Hali Stulecia (ul. Wystawowa 1) w godz. 16:00-17:00, w sali zielonej. Piaskowski i Morawiec opowiedzą o „Drugiej twarzy Liegnitz”. Przewidziana jest rozmowa o legnickim historyzmie, który jest prawdziwym zagłębiem idei architektonicznych i dekoracyjnych ze względu na posługiwanie się „cytatami” z dziejów architektury. W drugiej połowie XIX wieku Legnica przeżywała złoty okres, były to czasy jej wszechstronnego rozwoju. Spotkanie z autorami poprowadzi dr Wojciech Kondusza. Na wydarzenie zaprasza Wydawnictwo Edytor.

Dla zainteresowanych miłośników literatury z Legnicy (i nie tylko) przedstawiamy także szczegółowy program 26. Wrocławskich Targach Dobrych Książek na dzień, w którym pojawią się Piaskowski i Morawiec.

PIĄTEK, 1 GRUDNIA

 • 10.00-11.00 Warsztaty nauki czytania metodą sylabową – Gabinet Logopedyczny Słówka (Sala Czerwona)
  Część Akademii ze Słówkami – nowego cyklu zajęć, który obejmuje kreatywne zabawy wprowadzające dzieci w świat samogłosek i pierwszych sylab. Wczesną naukę czytania uzupełnią ćwiczenia ogólnorozwojowe. Każde dziecko otrzyma autorskie pomoce – karty edukacyjne. Zajęcia skierowane są do dzieci w wieku 4,5-6 lat. Zgłoszenia: gabinet.slowka@gmail.com. Udział w warsztatach jest bezpłatny, liczba miejsc ograniczona.
 • 10.00-11.00 Psie historie. Przygody Felicjana – spotkanie z Marcinem Pałaszem (Sala Zielona)
  Godzina wypełniona rozmowami o książkach oraz rozstrzygnięcie konkursu na opowiadanie o sznaucerze Felicjanie. Skąd biorą się pomysły? Kiedy i gdzie najlepiej się pisze? Jak rozwijać wyobraźnię?
  Spotkanie dla uczniów klas trzecich szkoły podstawowej. Zgłoszenia: a.rozanek@wyd-literatura.com.pl. Udział w warsztatach jest bezpłatny, liczba miejsc ograniczona. Zaprasza Wydawnictwo Literatura.
 • 10.00-11.00 Spotkanie i warsztat z Joe Windym (Olafem Jarzemskim – podróżnikiem i alpinistą), autorem powieści fantasy Central Park. Kraina Koe(Sala Niebieska) 
  Okazja do zapoznania się z najbardziej multimedialną powieścią na polskim rynku wydawniczym. Książka i aplikacja mobilna przenoszą czytelników do Nowego Jorku, gdzie odkryją najsłynniejszy park i magiczny świat Koe. Spotkanie jest otwarte i skierowane do dzieci w wieku 6-12 lat. Zaprasza Wydawnictwo REBIS.
 • 11.00-12.00 Zostań Pablem Picassem! Spotkanie i warsztaty z Moniką Bień-Königsman, autorką książki ¡Olé! Hiszpania dla dociekliwych (Sala Czerwona)
  Hiszpania to piękny kraj, ojczyzna wielu światowej sławy artystów. Razem z autorką książki ¡Olé! Hiszpania dla dociekliwych poznaj ten kraj bliżej i spróbuj swoich sił w kubistycznej szkole malarstwa Pabla Picassa!
  Spotkanie dla dzieci w wieku 6-9 lat. Zgłoszenia: promocja@wydawnictwodwiesiostry.pl. Udział w spotkaniu jest bezpłatny, liczba miejsc ograniczona. Zaprasza Wydawnictwo Dwie Siostry. Już brak wolnych miejsc.
 • 11.00-13.00 Chcę być kimś! – czyli jak osiągać cele w czasach, gdy wszyscy dookoła mają wywalone. Warsztaty z Michałem Zawadką (Audytorium)
  Jak wyznaczać i osiągać cele w życiu? Jak zyskać minimum 50 godzin miesięcznie na realizację swoich marzeń? Jak dostrzec w sobie siłę i piękno i nie obawiać się hejterów? Na te i inne pytania odpowie trener wystąpień publicznych, twórca rozwojowych programów warsztatowych i autor książek motywacyjnych.
  Warsztaty przeznaczone są dla uczestników w wieku 12-19 lat. Zgłoszenia: biuro@mindanddream.pl. Udział w spotkaniu jest bezpłatny, liczba miejsc ograniczona. Zaprasza Wydawnictwo Mind&Dream.
 • 12.00-13.00 Spotkanie autorskie z finalistką programu MasterChef Junior – Julką Cymbaluk (Sala Niebieska)
  Wrodzony talent… Tylko w ten sposób można wytłumaczyć fenomenalne kulinarne umiejętności młodych uczestników programu MasterChef Junior. Przygotowane przez te niezwykłe dzieci potrawy wprawiają w podziw nie tylko zachwyconą rodzinę, ale też profesjonalistów i setki tysięcy widzów. Spotkanie poprowadzi Magdalena Mańkowska. Zaprasza Wydawnictwo Burda Książki / National Geographic.
 • 13.00-14.00 Książka idealna, czyli jak pisać o trudnych rzeczach w przystępny sposób (Sala Czerwona)
  Andrzej Wiszniewski – profesor elektryki, autor książek o sztuce przemawiania, były rektor Politechniki Wrocławskiej – opowie Katarzynie Górowicz-Maćkiewicz o matematycznym wzorze na dobrze napisaną i zrozumiałą dla większości czytelników książkę. Zaprasza Politechnika Wrocławska.
 • 13.00-15.00 Wielkie troski małych ludzi – warsztaty dla nauczycieli (Sala Zielona)
  Spotkanie z bohaterami dwóch serii książek Moni Nilsson: Przygody w Raju oraz Tsatsiki. Nauczycieli klas 1-6 szkół podstawowych oraz bibliotekarzy zapraszamy na warsztaty, w czasie których animatorki, Alina Płaziak-Janiszewska i Karolina Gruchalska-Matuszak, wykorzystując techniki dramowe, wprowadzą uczestników w świat bohaterów książek szwedzkiej autorki. Zaprasza Wydawnictwo Zakamarki.
 • 14.00-15.00 Rowerem z Lublina do Połowinki na Uralu – spotkanie z Agnieszką Martinką (Sala Czerwona)
  Spotkanie z autorką i wydawcą książki PołowinkaRowerem na Ural, do miejsca zesłania Ojca. Wspomnienia Ojca, wspomnienia córki. Spotkaniu towarzyszy projekcja multimedialna z niecodziennej pielgrzymki na granicę Europy i Azji, poprowadzonej śladami powojennej zsyłki ojca. Zaprasza Martinka Księgarnia Autorska Bis.
 • 15:00-16:00 Spotkanie z węgierską pisarką Tibor Noé Kiss wokół jej debiutanckiej powieści Incognito (Sala Zielona)
  Co się dzieje, kiedy człowiek chciałby uciec od własnej płci? Jakie uczucia mogą towarzyszyć nastoletniemu piłkarzowi, gdy dociera do niego, że czuje się dobrze w damskim ubraniu i makijażu? Powieść Incognito została nominowana do Nagrody Sándora Bródyego, przyznawanej za najlepszy debiut prozatorski roku na Węgrzech. Spotkanie z autorką poprowadzi Agnieszka Kołodyńska, a tłumaczyć będzie Noemi Petneki. Zaprasza Wydawnictwo Książkowe Klimaty.
 • 15:00-16:00 Budynki i wnętrza teatrów w Europie na dawnej pocztówce z kolekcji Janusza Deglera. Wykład prof. Janusza Deglera (Sala Czerwona)
  Prof. Janusz Degler wraz z Małgorzatą Bruder opracowali pierwszy na świecie dwujęzyczny (polsko-angielski) katalog zawierający 599 pocztówek z lat 1895–1950 wraz z opisami, przedstawiających 543 budynki i wnętrza z niemal 40 krajów współczesnej Europy. Dzięki temu katalog jest ilustrowaną historią architektury teatralnej od renesansu do modernizmu, z jej przemianami i tendencjami estetycznymi. Zaprasza Muzeum Miejskie Wrocławia.
 • 15:00-16:00 Szlacheckie i arystokratyczne rezydencje na Ziemi Kłodzkiej. Wykład prof. dr hab. Romualda M. Łuczyńskiego (Sala Niebieska)
  Od kilku lat Wydawnictwo Kartograficzne Eko-Graf wydaje kolejne tomy poświęcone szlacheckim i arystokratycznym rezydencjom w Sudetach. Dwie pierwsze książki dotyczyły Sudetów czeskich, kolejne prezentowały Sudety Zachodnie, a obecna – Środkowe. Autor w sposób barwny, wykorzystując liczne unikatowe archiwalne zdjęcia, dokumentuje trudne losy tych niezwykłych obiektów, z których wiele po latach rozkwitła dawnym blaskiem, a inne czekają na lepsze czasy.
 • 16:00-17:00 Audiobook na żywo – publiczne czytanie opowiadań Philipa K. Dicka
  Wrocławscy aktorzy przeniosą nas w świat fantastyki. Usłyszymy następujące teksty:KoloniaCzłowiekiem jestWiara naszych ojców i Elektryczna mrówka. Czytają: Agata Skowrońska i Dariusz Bereski. Zbiór Opowiadania najlepsze wydał Dom Wydawniczy Rebis.
 • 16:00-17:00 Spotkanie z Ryszardem Filipowiczem wokół książki Z rozstrzelanego miasta (Sala Niebieska)
  Autor, z urodzenia wilnianin, od listopada 1945 roku mieszkaniec Wrocławia, obecnie prezes Zarządu Okręgu Dolnośląskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, spisał swe powojenne wrocławskie wspomnienia, nadając im tytuł Z rozstrzelanego miasta. Rozmowę z autorem poprowadzi Katarzyna Kaczorowska. Zaprasza Wydawnictwo Via Nova.
 • 16:00-17:00 Wielmożni panowie i czcigodne panie. Renesansowe nagrobki figuralne na Górnym Śląsku (Sala Czerwona)
  O prekursorskich badaniach nad zespołem renesansowych płyt nagrobnych z obszaru Górnego Śląska opowie autorka książki, Sylwia Krzemińska-Szołtysek. Zaprasza Oficyna Wydawnicza Atut.
 • 16:00-17:00 Spotkanie z Rogerem Piaskowskim i Wojciechem Morawcem wokół ich książki Druga twarz Liegnitz (Sala Zielona)
  Rozmowa o legnickim historyzmie.
 • 17:00-18:00 Spotkanie z profesorem Janem Hartmanem wokół książki Polityka.Władza i nadzieja (Sala Niebieska)
  Profesor Jan Hartman w swej książce prowadzi czytelników przez idee, filozofię i teorię polityki. Stawiając w centrum uwagi kwestię władzy oraz ideę demokratyczną, uświadamia, że nasze codzienne życie związane jest z polityką, czy tego chcemy, czy nie. Autor pokazuje ciemne strony filozofii politycznej. A jak ma się do tego prawdziwa polityka? Spotkanie poprowadzi Magda Piekarska. Zaprasza Wydawnictwo Agora.
 • 17:00-19:00 Czy reportaż mówi prawdę? (Sala Zielona) 
  O prawdzie w reportażu porozmawiają Mariusz Szczygieł, Olga Gitkiewicz i Kamil Bałuk, autorzy wydawnictwa Dowody na Istnienie. Rozmowę poprowadzi Jacek Antczak. Zaprasza Wydawnictwo Dowody na Istnienie.
 • 17:00-18:00 Spotkanie z Piotrem Załuskim, autorem powieści Natchnieni albo kroniki czasów romantycznych (Sala Czerwona)
  Książka jest opowieścią o losach rodziny Wieniawskich – muzyków Henryka i Józefa oraz pisarza i publicysty Jordana. Spotkanie poprowadzi Marcin Bradke. Fragmenty powieści przeczyta Tomasz Orlicz. Zaprasza Oficyna Wydawnicza Atut.
 • 18:00-19:00 Stary poeta wysiaduje (Sala Czerwona)
  Krytyk literacki Janusz Drzewucki spiera się z młodymi poetami (Justyną Nawrocką, Radosławem Jurczakiem i Kamilem Zającem) o Tadeusza Różewicza, a pretekstem do sporu są książki Śmietnik oraz Wiersze i poematy z „Twórczości” wydane przez Wrocławskie Wydawnictwo Warstwy.
 • 18:00-19:00 Betrojerinki. Czy praca opiekuńcza w Niemczech to szansa na lepsze życie, czy też niewolnictwo z przymusu? (Sala Niebieska)
  Anna Wiatr opisała w Betrojerinkach życie będące już udziałem około pięciuset tysięcy Polek, które opuszczają swoje domy i rodziny na całe miesiące, żeby całodobowo zajmować się niemieckimi staruszkami. Czy nie mają innego wyjścia? Co ma im do zaoferowania w zamian Polska? Spotkanie z Anną Wiatr poprowadzi Patryk Walaszkowski. Zaprasza Wydawnictwo Krytyki Politycznej.

Szczegółowy program na wszystkie dni Targów znajduje się na: http://domliteratury.wroc.pl/events/event/70/26.wtdk_-_program

(w górnej części strony znajdują się zakładki z programem na poszczególny dzień)

 

Źródło: Aleksandra Konopko z Wrocławskiego Domu Literatury

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.