Pociąg do Kultury

0
503

Pociąg do Kultury, czyli wyróżniony nagrodą Europejskiej Marki Kultury pociąg kursujący na trasie Berlin – Wrocław. 

Pociąg do Kultury Berlin – Wrocław został uhonorowany nagrodą Europejskiej Marki Kultury. Podczas czwartkowego (11 listopada), rozdania nagród w berlińskim Wintergarten Pociąg do Kultury otrzymał europejską nagrodę w kategorii „Trend 2017”.

Pociąg do Kultury kursuje w każdy weekend od 30 kwietnia 2016 roku pomiędzy Berlinem – Cottbus i dolnośląską metropolią Wrocław, Europejską Stolicą Kultury 2016 (ESK). Dotychczas w podróż Pociągiem do Kultury udało się ponad 30 000 pasażerów i około 300 artystów.

Program kulturalny jest dostosowany do niemieckich i polskich odbiorców. W pociągu znajduje się mobilna wystawa prezentująca znanych wrocławian niemieckiego i polskiego pochodzenia. Zwraca ona uwagę na żywą historię łączącą Berlin i Wrocław od lat. W podróży do Wrocławia, miasta zmieniającej się tożsamości, pasażerowie mają nie tylko szansę  poznania historycznych śladów, ale przede wszystkim mogą wnieść własny impuls do dialogu obu miast.

W pociągach Kolei Dolnośląskich od dwóch lat w ramach projektu „Pociągi Pełne Kultury” odbywają się koncerty, spotkania autorskie i wystawy.

Kiedy wyrusza pociąg do Kultury?

Pociąg do Kultury wyrusza w każdą sobotę i niedzielę rano o 8:32 z Berlina-Lichtenberg i dojeżdża do Wrocławia około godziny 13:00. W sobotni wieczór i niedzielne popołudnie pociąg kursuje z powrotem do Berlina.

Program kulturalny

Różnorodny program odczytów, koncertów, treningów, coachingów i wykładów wnosi wiele do spotkań pasażerów z Niemiec, Polski i innych krajów. Dzięki temu powstają nowe związki między instytucjami i artystami w obu państwach. Od kwietnia 2016 roku w Pociągu do Kultury gościli m. in. autorka Katja Pietrowskaja, Nadia Szagdaj, kolektyw performatywny Club Real, zespół GaGa Zielone Żabki i muzyk Paul Brody. Odbywające się co miesiąc we współpracy z berlińskimi i wrocławskimi klubami i DJami Noce Klubowe łączą w szczególności grupy młodych ludzi. Więcej informacji o wydarzeniach kulturalnych można znaleźć na Facebooku www.facebook.com/vbbpolen.

 

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.