Przegląd Malarstwa Młodych w Galerii Sztuki w Legnicy

Galeria Sztuki w Legnicy zaprasza na wernisaż prac zakwalifikowanych do 27. Ogólnopolskiego Przeglądu Malarstwa Młodych PROMOCJE 2017. Wernisaż i ogłoszenie zwycięzców odbędzie się 17 listopada br. o godz. 18:00. 

0
215

Galeria Sztuki w Legnicy zaprasza wszystkich zainteresowanych sztuką na wernisaż prac zakwalifikowanych do 27. Ogólnopolskiego Przeglądu Malarstwa Młodych PROMOCJE 2017. Wernisaż i ogłoszenie zwycięzców odbędzie się 17 listopada br. o godz. 18:00. 

Do tegorocznej edycji Przeglądu zgłosiło się 73 artystów z jedenastu krajowych wyższych uczelni artystycznych. Spośród 171 nadesłanych prac do wystawy wybrano 94 obrazów 30 młodych malarzy. Konkursowe prace znajdują się w Galerii Sztuki przy pl. Katedralnym 1 oraz w Galerii Ring przy Rynku 12.

Poza wernisażem z ogłoszeniem zwycięzców, wystawę prac artystów można także obejrzeć indywidualnie w Galerii Sztuki i Galerii Ring do 3 grudnia br.

Prestiż Promocji w środowisku artystycznym

PROMOCJE to obok legnickiego SREBRA drugie najważniejsze wydarzenie organizowane co roku przez Galerię Sztuki już od niemal 3 dekad. Przegląd obejmuje wystawę i konkurs skierowany do absolwentów krajowych wyższych uczelni plastycznych, którzy otrzymali dyplom w pracowni malarstwa. Do udziału w Przeglądzie zapraszani są artyści,  którzy dotychczas nie brali w nim udziału, a dyplom ukończenia wyższej uczelni otrzymali w roku 2016 lub 2017. Główną nagrodą jest wystawa indywidualna laureata wraz z katalogiem.

Ogólnopolski Przegląd Malarstwa Młodych PROMOCJE

Głównym celem OPMM PROMOCJE jest prezentacja i dokumentacja najświeższego współczesnego malarstwa polskiego, samodzielnych prac malarskich młodych twórców, które powstały tuż po ukończeniu przez nich wyższych uczelni plastycznych oraz ułatwienie im startu w dojrzałe życie artystyczne. Realizacji tego celu służyć ma prowadzona przez Galerię działalność wystawiennicza, edytorska i promocyjna. Organizatorzy mają nadzieję, że PROMOCJE ułatwią zaistnienie na rynku sztuki, a przede wszystkim pozwolą na włączenie nazwisk i działalności debiutujących artystów w obieg informacji o najnowszych zjawiskach w sztuce polskiej. Wśród dotychczasowych laureatów PROMOCJI są dziś znani artyści, m.in. Ivo Nikić, Julia Curyło, Dominik Lejman. Podczas uroczystego wernisażu zostaną ogłoszone nazwiska zwycięzców i wręczone nagrody, wśród nich: przyszłoroczna wystawa indywidualna w legnickiej Galerii Sztuki.

Siłą PROMOCJI jest geograficzne położenie legnickiej Galerii poza wielkimi ośrodkami akademickimi kształcącymi artystów, dzięki czemu miejsce to stało się neutralną areną konfrontacji młodych absolwentów wyższych uczelni artystycznych z różnych stron Polski. Cieszą się one zasłużonym prestiżem i popularnością z uwagi na zasięg, długość tradycji, artystyczną rangę oraz atrakcyjne nagrody.

Patronat honorowy nad PROMOCJAMI 2017 objęli: Prezydent Miasta Legnicy, Marszałek Województwa Dolnośląskiego oraz Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Źródło: Urząd Miasta Legnica, Galeria Sztuki w Legnicy

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.