Niedźwiedzice najpiękniejsze na Dolnym Śląsku

Finał wojewódzkiego konkursu został rozstrzygnięty, a Niedźwiedzice ogłoszono najpiękniejszą wsią na Dolnym Śląsku. Miejscowość otrzymała tradycyjną już w konkursie statuetkę koguta. 

0
549

Finał wojewódzkiego konkursu został rozstrzygnięty, a Niedźwiedzice ogłoszono najpiękniejszą wsią na Dolnym Śląsku. Miejscowość otrzymała tradycyjną już w konkursie statuetkę koguta. 

W sobotę Niedźwiedzice oficjalnie otrzymały tytuł Najpiękniejszej Wsi Dolnośląskiej. Konkurs organizowany był przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego. Spośród zgłoszonych do konkursu 11 wsi, Niedźwiedzice okazały się najlepsze.

Na boisku sportowym od środy trwały przygotowania do finału. Rozłożony został ogromny namiot, w którym pomieścić mogło się ponad 500 osób. Na zaproszenie zwycięzców przybyli reprezentanci wszystkich wsi, biorących udział w tegorocznej edycji konkursu oraz okoliczni miłośnicy folkloru i poszukiwacze kulinarnych specjałów. Cała wieś, która słynie z sąsiedzkiej życzliwości i współpracy, zaangażowała się w organizację tego wydarzenia.

Czym się charakteryzują Niedźwiedzice? Estetyka wsi jest na najwyższym poziomie. Równo przystrzyżone trawniki, pobielone ściany zabudowań gospodarskich, niepozwalające się zgubić tabliczki kierunkowe z wizerunkiem, a jakże inaczej, bociana czy pięknie utrzymane i ozdobione przystanki autobusowe musiały wywrzeć spore wrażenie na komisji.

– U nas w Niedźwiedzicach panuje przekonanie, że estetyka wsi jest naszą wspólną wizytówką. Dlatego sami, jako mieszkańcy dbamy zarówno o miejsca spotkań, jak i otoczenie naszych domów. Doskonale sprawdziły się charakterystyczne dla naszej miejscowości tablice z numerami posesji, na których widnieje wizerunek bociana. Obecnie większość mieszkańców już takie posiada – powiedziała, chwaląc stosunki sąsiedzkie Agnieszka Babula ze Stowarzyszenia Przyjaciół Wsi Niedźwiedzice.

Z okazji wydarzenia zrealizowany został film, prezentujący walory przyrodnicze i społeczne jednej z najbardziej aktywnych miejscowości Gminy Chojnów. Film można znaleźć na: https://www.youtube.com/watch?v=QPJGkqS9rv8

– W Gminie Chojnów działa coraz więcej organizacji pozarządowych, które robią wiele dobrego dla naszego regionu. Cieszę się, że tak prężnie rozwija się nasze społeczeństwo obywatelskie. Niedźwiedzice są liderem tych zmian. – tłumaczy Wójt Gminy Chojnów, Andrzej Pyrz.

Najpiękniejsza Dolnośląska Wieś

Tytuł Najpiękniejszej Dolnośląskiej Wsi jest przechodni – w ubiegłym roku zwycięzcą konkursu zostało Chełmsko Śląskie, z kolei dwa lata temu zaszczyt ten przypadł wsi Czaple z gminy Pielgrzymka. Wszystkie miejscowości, które od 2009 roku, kiedy konkurs został zorganizowany po raz pierwszy, łączy jedna rzecz – statuetka w postaci koguta, która co roku wędruje do zwycięskiej miejscowości. Na piórach jego ogona wyrzeźbiono nazwy wszystkich wsi, które nosiły miano najpiękniejszej na Dolnym Śląsku. Teraz do tego grona dołączają również Niedźwiedzice.

W całej dziewięcioletniej historii konkursu jest to pierwsze zwycięstwo nie tylko miejscowości z Gminy Chojnów, ale także z całego powiatu legnickiego.

– Pragnę podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do tego sukcesu. Nasze Niedźwiedzice pięknieją i jest to zasługą wszystkich mieszkańców, stowarzyszeń i naszych przyjaciół – powiedział po odebraniu statuetki koguta Sołtys Niedźwiedzic Józef Przyłucki.

 

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.