Stare Miasto Głogów: Co z tą strefą zamieszkania?

0
434
Głogów problem z parkowniaem na Starym Mieście

Do 6 października br. ma nastąpić zmiana organizacji ruchu na ulicach Starego Miasta w Głogowie. Ulica Staro wałowa, Smolna, Staszica będą drogami z pierwszeństwem przejazdu, a ulica Długa zostanie włączona do strefy zamieszkania. Znaki są już przygotowane,ale mieszkańcy wciąż czekają i póki co na Długiej obowiązuje dawny chaos.Kierowcy poruszają się w dwóch kierunkach i zostawiają auta, tam, gdzie jest wolne miejsce. Utrudnia to życie wielu przedsiębiorcom gdyż pozostawione przed drzwiami auta uniemożliwiają klientom wejście do lokali usługowych. Pojazdów na Starym Mieście przybywa, a znalezienie wolnego miejsca parkingowego staje się tu coraz trudniejsze.Frustrację poruszających się po Starówce powodują także specjalne zasady ruchu związane z strefą zamieszkania.

Kto ma rację?

Jak w każdym konflikcie są dwie strony zainteresowanych. Na ulicach Starego Miasta możemy zaobserwować kierowców, którzy nie tylko nie ustępują pierwszeństwa przechodniom, ale także poruszają się z o wiele większą prędkością niż dozwolona. Z drugiej strony często można napotkać nierozważnych pieszych, którzy wykorzystują swoje przywileje i nie zważają na obiektywne warunki na drodze, np. długość, czas hamowania pojazdu, która zmienia się wraz z warunkami atmosferycznymi. Kierowcy trąbią, spacerujący krzyczą, wszyscy się denerwują, a przecież Ustawodawca, wyraźnie określił zasady obowiązujące w strefie zamieszkania. Brak wiedzy nie jest w tym przypadku wytłumaczeniem. Zdrowy rozsądek to jedno, ale znajomość prawa to podstawa. Dlatego zachęcamy do zapoznania się z dalszą częścią artykułu.

Dobrze jest wiedzieć!

Ustawa Prawo o ruchu drogowym definiuje „strefę zamieszkania” jako obszar obejmujący drogi publiczne lub inne drogi, na którym obowiązują szczególne zasady ruchu drogowego, a wjazdy i wyjazdy oznaczone są odpowiednimi znakami drogowymi.


Warto w tym miejscu wspomnieć o obowiązujących, szczególnych zasadach ruchu drogowego:

  • Pieszy może się poruszać swobodnie po całej udostępnionej do użytku publicznego przestrzeni i ma pierwszeństwo przed pojazdami (kierujący musi ustąpić pieszemu w każdym wypadku).
  • Obowiązuje ograniczenie prędkości do 20 km/h.
  • Wolno parkować jedynie w miejscach do tego wyznaczonych.
  • Progi zwalniające nie muszą być oznaczone znakami pionowymi.
  • Opuszczając strefę zamieszkania, należy ustąpić pierwszeństwa wszystkim ruchu drogowego drogowego.

Strefa zamieszkania z założenia powinna gwarantować mieszkańcom spokój i poczucie bezpieczeństwa, ułatwiać codzienne, zwykłe czynności takie jak robienie zakupów czy powrót dzieci ze szkoły. Dlatego kierowcy, patrzmy na znaki, a większe prędkości testujmy na autostradach.Jako piesi zachowajmy ostrożność, nie oczekujmy, że zawsze i wszędzie każdy się dla nas zatrzyma gdy poruszamy się w strefie zamieszkania.

Szanujmy się nawzajem, przecież role się odmieniają, dziś jesteś kierowcą, a jutro to Ty możesz spacerować po Starówce…

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.