Orkan Ksawery spowodował zniszczenia w Legnicy

Mocno wiejący (blisko 110 km/h!) orkan Ksawery spowodował straty w Legnicy - najwięcej szkód jest w drzewach, dachach i samochodach. Na szczęście nie było ofiar wśród ludzi. 

0
562

Mocno wiejący (blisko 110 km/h!) orkan Ksawery spowodował straty w Legnicy – najwięcej szkód jest w drzewach, dachach i samochodach. Na szczęście nie było ofiar wśród ludzi. 

Orkan Ksawery mocno szalał wczoraj (5 października) m.in w Legnicy. Wiał z prędkością nawet 110 km/h. Miasto ponosi straty w drzewostanie. Powalone konary i drzewa uszkodziły samochody. Orkan zniszczył także dach w kamienicy przy ul. Kominka 4. Na szczęście nie było ofiar wśród ludzi.

Orkan Ksawery silnym zagrożeniem

Komunikaty o nadchodzącym zagrożeniu były rozesłane i publikowane na stronach internetowych urzędu miasta już dzień wcześniej. W czwartek były aktualizowane. Dzisiaj rano (6 października) prezydent Tadeusz Krzakowski zwołał sztab zarządzania kryzysowego z udziałem służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo w mieście. Podczas spotkania oceniono stan zniszczeń i usuwanie ich skutków. Prezydent jest w stałym kontakcie z wojewodą dolnośląskim.

Najbardziej ucierpieli z powodu wichury mieszkańcy kamienicy wspólnotowej przy ul. Kominka. Wiatr zniszczył komin i dach. Ewakuowano 12 osób. Miasto zaproponowało im lokum zastępcze. Wybrali jednak zamieszkanie u rodzin. Stan techniczny budynku badają inspektorzy nadzoru budowlanego. Wichura uszkodziła też dach w hali sportowej przy ul. Lotniczej i zerwała część dachówek w budynku II liceum Ogólnokształcącego.

Legniccy strażacy interweniowali w mieście kilkadziesiąt razy. Najczęściej usuwali powalone drzewa i konary (38 interwencji). Do takich sytuacji doszło m.in. na kozim stawie, gdzie padły stare wierzby, w parku Miejskim, na cmentarzu przy ul. Wrocławskiej i innych rejonach miasta. Wichura poprzewracała też znaki drogowe. Część mieszkańców nie miała prądu. Na szczęście szkody nie były bardzo duże, bowiem wiele z nich zostało już usuniętych.

Urząd Miasta apeluje o zgłaszanie szkód orkana Ksawerego

Właścicieli prywatnych posesji, na których powalone lub połamane zostały drzewa i krzewy, informujemy, że przed ich usunięciem muszą zgłosić zniszczenia w wydziale środowiska i gospodarowania odpadami komunalnymi Urzędu Miasta. Wystarczy zadzwonić – tel. 76 72 12 345 lub wysłać e-mailgos@legnica.eu. Niezwłocznie przeprowadzona będzie wizja lokalna, po której teren można już uprzątnąć.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.