Remont Biblioteki Świętego Pielgrzyma w Głogowie

0
607
2015–05–10 Postaw na rodzinę @Zamek Książąt Głogowskich (fot.A.Karbowiak)-1

Pomnik papieża Jana Pawła II w Głogowie znany jako Biblioteka Świętego Pielgrzyma niszczeje, z muru powoli odpadają cegły wszystko za sprawą warunków atmosferycznych. Planowany jest remont.

Pomysł na wzniesienie pomniku na cześć papieża Jana Pawła II powstał w 2006 roku tuż po jego śmierci na wiosnę, natomiast swoje odsłonięcie miał 11 listopada tego samego roku. Powstał on z inicjatywy mieszkańców Głogowa a wykonali go dwoje artystów związanych z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Głogowie prof. Eugeniusz Józefowski i dra Adam Olejniczak. W tworzeniu pomnika pomogli też uczniowie PWSZ w Głogowie którzy odbyli dwutygodniowy planer “Ceglana sztuka Gotyku” w Kotli, wszystko oczywiście pod kierunkiem twórców pomnika. Studenci własnoręcznie formowali cegły i odciskali na nich papieskie cytaty które dziś możemy zobaczyć na ścianach.

Przez 11 lat pomnik został wystawiony na próbę warunków atmosferycznych, niestety zauważamy już uszczerbki z tego powodu. Po bokach budowli mieszkańcy Głogowa którzy z wielką chęcią odwiedzają to miejsce dostrzegają leżące odłamki cegieł.

W budżecie są już pieniądze na remont pomnika – powiedział Piotr Poznański, zastępca prezydenta Głogowa. – Wstępnie myślimy, by zwieńczyć te elementy, gdzie następuje penetracja wody albo śniegu – miedzią. Takie są sugestie projektanta.

Uzgodnienia w kwestii odbudowy pomnika jeszcze trwają lecz jeśli wszystkie założenia i przygotowania pójdą zgodnie z planem projekt renowacji ruszy jeszcze jesienią tego roku.

Miejsce pomnika

Pomnik papieża Jana Pawła II w Głogowie został wzniesiony na ruinach lapidarium znajdującego się na terenie nie istniejącej już romańskiej bazyliki kościoła św. Piotr w Głogowie, która powstała w końcu XII, wieku znajdującej się ok. 200 m od Zamku Książąt Głogowskich.

Biblioteka Świętego Pielgrzyma

Monument powstał z inicjatywy społeczności Głogowa, zaś swój kształt zawdzięcza współpracy dwóch artystów związanych z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Głogowie: prof. Eugeniusza Józefowskiego i dra Adama Olejniczaka. Odsłonięty 11 listopada 2006 roku, na placu Jana Pawła II w Głogowie, pomnik papieża Jana Pawła II, zlokalizowany w miejscu średniowiecznego kościoła św. Piotra.

Jest to jedyny pomnik upamiętniający postać Jana Pawła II, zwracający w takim stopniu uwagę na dokonania intelektualne Papieża – Polaka. Na cegłach, z których wzniesiono ściany lapidarium – Biblioteki, znalazły się odciśnięte cytaty (wyboru dokonał prorektor PWSZ, dr Antoni Jeżowski), o charakterze społecznym, filozoficznym i duchowym, pochodzące z nauczania zmarłego papieża. Dodatkowo, cegły te mają kształt książek. W centralnej części monumentu znajduje się relief wykonany przez Adama Olejniczaka, przedstawiający popiersie Jana Pawła II ponadnaturalnej wielkości.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.