Legnicki Festiwal Kultur

Jutro, 27 sierpnia o godzinie 15:00, na Dziedzińcu Akademii Rycerskiej już po raz piąty odbędzie się festiwal pt. "Kto siedzi na miedzi (-y)?". Wstęp darmowy.

0
449

Jutro, 27 sierpnia o godzinie 15:00, na Dziedzińcu Akademii Rycerskiej już po raz piąty odbędzie się festiwal pt. “Kto siedzi na miedzi (-y)?”. Wstęp darmowy.

Niedzielne wydarzenie jest interdyscyplinarną prezentacją kultur tradycyjnych, występujących na terenie Legnicko-Głogowskiego Okręgu Miedziowego. Składają się na nie występy artystyczne zespołów folklorystycznych, warsztaty zanikających zawodów, prezentacje stoisk z rękodziełem i kulinariami.

Impreza pokazuje, że w regionie wciąż żywa jest bogata kultura tradycyjna, którą kultywują polscy reemigranci z Bośni (ich główne skupisko znajduje się w powiecie bolesławieckim), Bukowiny (wieś Koźlice koło Głogowa), Łemkowie (w okolicach Legnicy i Lubina znajduje się ich największe skupisko w Polsce), Romów, Polaków z Kresów i Niemców.

Działający przy Legnickim Centrum Kultury, które jest organizatorem festiwalu, Zespół „Legnica” zaprezentuje przywracany folklor Pogórza Kaczawskiego.