Zguby w Biurze Rzeczy Znalezionych

0
791

Biuro Rzeczy Znalezionych w Legnicy jest wypełnione przeróżnymi zgubami, są to m. in.: telefony, torebki, aparaty, czy ubrania. Wakacje sprzyjają roztargnieniu, a urzędnicy wychodzą naprzeciw, i podpowiadają, gdzie można znaleźć zgubę.

Wakacje sprzyjają roztargnieniu i zapominaniu. W tym czasie szczególnie łatwo gubimy różne drobne, a czasem pokaźnych rozmiarów przedmioty. Gdzie szukać zguby? W Biurze Rzeczy Znalezionych. W Legnicy taka placówka znajduje się w Ratuszu.

Przedmioty w Biurze Rzeczy Znalezionych w Legnicy

W wypełnionym zgubami magazynie biura znajdują się obecnie m.in.: rowery zwykłe i górskie (13), telefony komórkowe (20), aparaty fotograficzne różnych marek (4), portfele (13), wszelkiego rodzaju odzież – garnitury, płaszcze i koszule, narty z kijkami, zegarek, ruter, replika broni palnej, wiertarki, pilarki, wkrętarki, szlifierki, torby i torebki (zwłaszcza damskie), kolczyki, plecaki, wędki, klimatyzator, tablet, nawigacja, a także waluty w funtach, koronach i złotówkach. Czego tam nie ma …

Statystyki z Biura

Najbardziej urodzajnym w zguby był rok 2016. Znalazcy przynieśli do biura prawie 80 różnych przedmiotów. W 2015 trafiło tu prawie 30 fantów, a rok wcześniej było ich 19. Obecnie najświeższymi wśród dużych zgubionych przedmiotów są: zielono-turkusowy rower marki Cross z białymi błotnikami, ale pozbawiony kół, znaleziony w Lasku Złotoryjskim, dziecięcy rowerek „damka” różowo-fioletowy i niebieski rower górski wraz z plecakiem.

Wcześniej roztargnionym właścicielom zwróciliśmy 8 przedmiotów, a ostatnio trafiły do nich dwie zguby – mówi szef Biura Piotr Pawlaczek. –Zasada jest taka: jeśli właściciel nie zgłosi się w ciągu 2 lat, a my sami go nie odnajdziemy, to wtedy znalazca może odebrać przedmiot i z mocy prawa staje się jego właścicielem. Jeśli i on nie zgłosi się, to prawa nabiera gmina, która może przeprowadzić licytację zgub.

Ostatnia wielka aukcja odbyła się 29 września 2015 roku. Magazyn był pełny wszelkiego dobytku. Często atrakcyjnego. Właściwie bardzo niewiele przedmiotów nie znalazło nabywców. A licytacja była bardzo ostra.

Do biura zgłasza się wiele osób w nadziei, że znajdą swoje zguby. Bywają tygodnie, że poszukujących jest ok. 60. Niestety, tylko nieliczni rozpoznają własne przedmioty. Ostatnio dwóm osobom udało się odszukać damski portfel z zawartością pieniężną i telefon komórkowy.

Jednak najbardziej spektakularnym znaleziskiem, które trafiło do Biura, była znaleziona w roku 2016 w pociągu Kolei Dolnośląskich na trasie Legnica-Wrocław znaczna kwota pieniędzy w funtach angielskich. Mimo poszukiwań i licznych publikacji medialnych, do dzisiaj nie pojawił się właściciel.

Biuro Rzeczy Znalezionych działa w Urzędzie Miasta od 2001 roku. Znajduje się na pierwszym piętrze Ratusza, pok.119, tel. 76 72 12 203. Tu można szukać pomocy.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.