Kadra polskich pływaków na MŚ w Budapeszcie. Kawęcki powalczy o kolejne medale!

0
595

Polski Związek Pływacki ogłosił kadrę na Mistrzostwa Świata, które odbędą się w Budapeszcie. W gronie 20 zawodników nie mogło zabraknąć Radosława Kawęckiego. Głogowianin powalczy w stolicy Węgier o jak najlepsze rezultaty oraz powiększenie medalowego dorobku. Tegoroczna impreza rozpocznie się 14 lipca, ale pływacy przystąpią do rywalizacji na 50-metrowym basenie siedem dni później.

Z dwudziestki zawodników, którzy wystąpią w Mistrzostwach Świata, siedemnaścioro przystąpi do startów indywidualnych. Filip Zaborowski, Mateusz Wysoczyński i Antoni Kałużyński zostali zgłoszeni jedynie do rywalizacji w sztafecie 4×200 m kraulem. Pozostali reprezentanci biało-czerwonych pojawią się na 50-metrowym basenie, by rywalizować pojedynczo.

Nas najbardziej interesuje występ Radosława Kawęckiego. Urodzony w Głogowie zawodnik to nasza medalowa nadzieja i w Budapeszcie ponownie znajdzie się w gronie kandydatów do miejsc na podium. Przed dwoma laty w rosyjskim Kazaniu medale wywalczyło trzech reprezentantów Polski. Jednym z nich był właśnie głogowianin, który zajął drugie miejsce w swojej koronnej konkurencji, 200 metrów stylem grzbietowym.

Srebra w Barcelonie i Kazaniu. Czas na złoto?

26-letni Radosław Kawęcki ma w swoim dorobku dwa srebrne medale Mistrzostw Świata na basenie 50-metrowym. Na drugim stopniu podium głogowianin stawał w Barcelonie (2013) oraz Kazaniu (2015). W Hiszpanii Kawęcki przegrał z Amerykaninem Ryanem Lochte, ale wynik 1:54,24 sprawił, że urodzony w Głogowie pływak został posiadaczem nowego rekordu Europy. Dwa lata później, w Rosji, bezkonkurencyjny był natomiast Australijczyk Mitch Larkin (zdjęcie obok).

W medalowej kolekcji Kawęckiego wciąż brakuje najcenniejszego medalu Mistrzostw Świata. Zawodnik AZS AWF Warszawa sięgał wprawdzie po złote krążki, ale było to podczas zawodów na basenie krótkim (25 metrów). W stolicy Węgier głogowianin będzie zapewne chciał uzupełnić swój dorobek, ale zadanie nie będzie łatwe. Popularny „Kawa” będzie miał silną konkurencję.

Próba generalna we francuskim Chartres

Na początku lipca Radosław Kawęcki rywalizował we francuskim Chartres i była to próba generalna przed czempionatem w Budapeszcie. Głogowianin zajął tam drugie miejsce na dystansie 200 metrów grzbietem i czwarte na 100 metrów. Rezultaty te reprezentant Polski odebrał z umiarkowanym optymizmem, jednak najważniejszy jest start na Węgrzech.

We Francji dwukrotnie lepszy od Kawęckiego był Ryosuke Irie. Japończyk stanął na najwyższym stopniu podium na obu dystansach.

Ceremonia otwarcia tegorocznych MŚ odbędzie się 14 lipca. Pływacy do walki staną jednak siedem dni później. Rywalizacja na 50-metrowym basenie będzie się toczyła od 23 do 30 lipca. W ten dzień nastąpi też ceremonia zamknięcia siedemnastej edycji imprezy.

Reprezentacja Polski na MŚ w pływaniu w Budapeszcie:

kobiety: Klaudia Naziębło, Dominika Sztandera, Alicja Tchórz (wszystkie Juvenia Wrocław), Paulina Piechota (UKS 190 Łódź), Aleksandra Urbańczyk (AZS UŁPŁ Łódź);

mężczyźni: Konrad Czerniak, Jan Świtkowski (obaj AZS UMCS Lublin), Tomasz Polewka (AZS AWF Katowice), Filip Zaborowski (MKP Szczecin), Dawid Szwedzki (Śląsk Wrocław), Radosław Kawęcki (AZS AWF Warszawa), Kacper Majchrzak, Marcin Stolarski (obaj Warta Poznań), Wojciech Wojdak (BOSiR Brzesko), Mateusz Wysoczyński (AZS AGH Kraków), Antoni Kałużyński (MUKP Warszawianka), Kacper Stokowski (G-8 Bielany Warszawa), Jakub Skierka (Cartusia Kartuzy), Paweł Juraszek (MKS 9 Dzierżoniów), Filip Wypych (AZS UŁPŁ Łódź).

/fot. PAP/

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.