Janowie i Janiny będą świętować z Janem z Głogowa

0
511

W najbliższą sobotę 24 czerwca o godz. 17:00 w Głogowie obchodzić będziemy ósme już urodziny Jana z Głogowa. W spotkaniu zorganizowanym przy Ławeczce Jana z Głogowa uhonorowani zostaną imiennicy tego słynnego renesansowego astronoma.

Słodko-gorzka historia pomnika

Ławeczka Jana z Głogowa mieszcząca się przy Alei Wolności została odsłonięta w 2007 r. Nie jest to data przypadkowa. Jan z Głogowa, znany także jako Głogowita, Głogowczyk, lub z niemieckiego Johann von Glogau zmarł w roku 1507, a więc dokładnie 500 lat przed odsłonięciem pomnika. Zresztą symbol rocznicy widoczny jest na prawym kolanie uwiecznionego astronoma. Na pamiątkowej tablicy wyryto napisy: „W 500 rocznicę śmierci Jana z Głogowa, astronoma, matematyka, filozofa, nauczyciela Mikołaja Kopernika – mieszkańcy Głogowa A.D. 2007”.

Historia pomnika nie jest jednak zbyt różowa. Monument okazał się wyjątkowo nietrwały. Wystąpiły na nim liczne spękania. Nie obyło się również bez chuligańskich wybryków. Sylwetka Jana z Głogowa była nawet pozbawiona palca u prawej dłoni.

Pamięć w Głogowczyku

Dlatego od jakiegoś czasu trwają starania o godne przywrócenie pamięci Johannesa von Glogau. Ten krakowski astronom, wszechstronny badacz i filozof, a do tego nauczyciel Mikołaja Kopernika z pewnością na to zasługuje. Wszak to właśnie on jako pierwszy obwieścił w Polsce informacje o odkryciu Ameryki przez Krzysztofa Kolumba. A w dodatku uczył się w dawnej Szkole Kolegiackiej w Głogowie.

Jedną z prób uhonorowania Jana z Głogowa są organizowane od 8 lat „Imieniny Jana z Głogowa”. Każdego roku koło pomnika przy Alei Wolności spotykają się głogowscy Janowie i Janiny, aby wspólnie z siedzącym dumnie renesansowym naukowcem obchodzić imieniny. Najbliższa taka impreza odbędzie w sobotę 24 czerwca o godz. 17:00.

Co ciekawe, z wydarzeniem związane są różne atrakcje: — Tradycją spotkań stało się już sadzenie z tej okazji drzewek. Zrobiły to już m.in. dzieci z Domu Dziecka, Jaś Walos i uczniowie Szkoły Muzycznej. Można je zobaczyć w Parku Saperów przy zamku, przy placu Jana z Głogowa oraz w Miejskiej Fosie. W tym roku drzewo posadzą podopieczni Stowarzyszenia dla osób z autyzmem „Niebieska Przystań” — informuje Dariusz Czaja, wiceprezes Towarzystwa Ziemi Głogowskiej — Podczas sobotniego spotkania uhonorujemy najstarszych i najmłodszych Janów, zasadzimy drzewka w Parku Saperów. Będą okolicznościowe koszulki i kilka innych upominków, zarówno dla duszy, jak i dla podniebienia.

A może by tak alternatywne Andrzejki?

Nie od dziś wiadomo, że władze Głogowa planują odbudować Teatr im. Andreasa Gryphiusa. Informacje takie padły całkiem niedawno ze strony prezydenta Rafaela Rokaszewicza.

Wydaje się bowiem, że głogowski poeta i dramaturg Andreas Gryphius również zasługuje na godne upamiętnienie swojej twórczości. Jego historia nierozerwalnie łączy się z naszym miastem. To tutaj przyszedł na świat i tutaj zmarł. A że jego imię – Andreas – to ni mniej, ni więcej, jak po prostu Andrzej, to może by tak, już pod odbudowie Teatru im. Andreas Gryphiusa urządzić w nim teatralne Andrzejki?

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.