Setki utonięć w ciągu roku. Policja radzi i ostrzega

0
402
2014-07-19-zakaz kąpieli-001

Statystyki są bezlitosne. Liczba utonięć w kraju utrzymuje się na bardzo wysokim, zbyt wysokim poziomie. Zdarzają się lata, że w Polsce ginie w wodzie 700 osób. W roku 2014 utopiło się 646 osób. Natomiast tylko w okresie od maja do czerwca tego roku odnotowano 84 utonięcia. Głogowska policja radzi jak bezpiecznie wypoczywać nad wodą.

Woda i alkohol

Temat utonięć powraca każdego roku. Zwłaszcza w okresie wakacyjnym. Słoneczna pogoda i wysokie temperatury (takie, jak dzisiaj) sprzyjają wyjazdom za miasto i wypoczynkowi nad wodą. Niestety taka pogoda sprawia również, że stajemy się bardziej niefrasobliwi i nieostrożni. Nie jest rzadkością widok plażowiczów popijających piwo, aby zaraz potem wejść do wody. Kłopot pojawia się kiedy taka osoba już z wody nie wyjdzie. I wówczas często okazuje się, że w grę wchodził właśnie alkohol.

Przykładowo, w roku 2010 utopiło się 369 osób. Stan trzeźwości lub nietrzeźwości udało się ustalić u 161. Wyniki były dramatyczne: aż 124 osoby utonęły pod wpływem alkoholu. Z kolei w roku 2014, gdy utonęło aż 646 osób, stan nietrzeźwości wykazano u 157.

Dlatego właśnie jednym z wyznaczników bezpiecznego wypoczynku nad wodą opracowanych przez policję jest: „Nigdy nie wchodźmy do wody i nie pływajmy po spożyciu alkoholu”.

Żelazne zasady bezpieczeństwa

 • Bezpieczna kąpiel, to kąpiel w miejscu do tego przeznaczonym, które jest odpowiednio oznakowane i w którym nad bezpieczeństwem czuwa ratownik. „Dzikie kąpieliska” zawsze mają nieznane dno i głębokość, a woda w nich może być skażona. Nie wolno pływać też na odcinkach szlaków żeglugowych oraz w pobliżu urządzeń i budowli wodnych.
 • Przestrzegajmy regulaminu kąpieliska, na którym przebywamy.
 • Stosujmy się do uwag i zaleceń ratownika.
 • Nie pływajmy w wodzie o temperaturze poniżej 14 stopni (optymalna temperatura to 22-25 stopni).
 • Nie pływajmy w czasie burzy, mgły (kiedy widoczność wynosi poniżej 50 metrów), gdy wieje porywisty wiatr.
 • Nie skaczmy rozgrzani do wody. Przed wejściem do wody zmoczmy nią klatkę piersiową, szyję, kark, krocze i nogi – unikniemy wstrząsu termicznego, którego nasz organizm bardzo nie lubi.
 • Nie pływajmy w miejscach, gdzie jest dużo wodorostów lub wiemy, że występują zawirowania wody lub zimne prądy.
 • Nie skaczmy do wody w miejscach nieznanych. Może to się skończyć poważnym urazem, kalectwem, a nawet śmiercią. Absolutnie zabronione są w takich miejscach skoki „na główkę”, dno naturalnego zbiornika może się zmienić w ciągu kilku dni.
 • Pamiętajmy, że materac dmuchany nie służy do wypływania na głęboką wodę, podobnie jak nadmuchiwane koło.
 • Nigdy nie wchodźmy do wody, nie pływajmy po spożyciu alkoholu.
 • Nie przystępujmy do pływania na czczo – wzmożona przemiana materii osłabia nasz organizm.
 • Nie pływajmy również bezpośrednio po posiłku – zimna woda może doprowadzić do bolesnego skurczu żołądka, co może nieść za sobą bardzo poważne konsekwencje.
 • Nie przeceniajmy swoich umiejętności pływackich. Jeśli chcemy wybrać się na dłuższą trasę pływacką, płyńmy asekurowani przez łódź lub przynajmniej w towarzystwie jeszcze jednej osoby. Na głowie powinniśmy mieć założony czepek aby być widocznym dla innych w wodzie. Można do tego celu użyć bojki na szelkach.
 • Nie wypływajmy za daleko od brzegu po zapadnięciu zmroku. Pływanie po zachodzie słońca jest niebezpieczne.
 • Dzieci powinny bawić się w wodzie tylko pod opieką dorosłych, dobrze żeby miały złożone na siebie dmuchane rękawki, które pomogą dziecku utrzymać się na wodzie.
 • Zażywając kąpieli słonecznych zwracajmy uwagę na osoby obok nas. Może się okazać, że ktoś będzie potrzebował naszej pomocy. Jeśli będziemy w stanie mu pomóc, to zróbmy to, ale w granicach swoich możliwości. Jeśli nie będziemy czuli się na siłach, to zaalarmujmy natychmiast inne osoby.
 • Pływając żaglówkami, łódkami czy kajakami pamiętajmy o założeniu kapoka.
 • Nie pływajmy żaglówkami, łódkami, czy kajakami będąc pod wpływem alkoholu, czy innych środków działających podobnie do alkoholu – za naruszenie tego zakazu grozi nam kara grzywny, a ponadto jest to niebezpieczne zarówno dla nas samych, jak i dla innych amatorów wodnych uroków.
 • Wypływając na dłuższy rejs pamiętajmy, żeby wcześniej sprawdzić prognozę pogody.
 • Przed wypłynięciem poinformujmy najbliższych lub znajomych dokąd, z kim i jakim sprzętem wypływamy oraz o przewidywanej porze powrotu.

Dlaczego ludzie toną?

Utarło się, że tragedie i utonięcia w czasie wypoczynku nad wodą należy łączyć z alkoholem. I jakkolwiek często jest w tym sporo prawdy, to jednak nie tylko alkohol jest czynnikiem decydującym. To może się wydawać oczywiste, ale ludzie toną przede wszystkim dlatego, że nie umieją pływać albo wydaje im się, że umieją. Stają się brawurowi i przeceniają swoje umiejętności. Do wielu tragedii dochodzi w miejscach zabronionych, albo słabo znanych (zwłaszcza niebezpieczne są tzw. skoki na główkę w miejscach, których nie znamy). Pływanie obok statków, barek i łodzi motorowych, w pobliżu śluz i zapór wodnych również są przyczynami śmierci. Podobnie siadanie na rufie kajaku lub na burcie łodzi oraz nieumiejętność postępowania w przypadku wywrócenia się kajaka lub łodzi. Lekkomyślna zabawa polegająca na wrzucaniu innych do wody oraz zanurzaniu osób pływających też mogą być bardzo niebezpieczne.

Policja zaznacza również, że należy dbać nie tylko o swoje życie i zdrowie, ale i dobytek. Wakacyjni złodzieje tylko czekają, aż stracimy czujność. Wówczas może się okazać, że zniknęły nam portfel, dokumenty, czy telefon.

Dlatego wypoczywając nad wodą i na plaży trzeba być czujnym i ostrożnym.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.