‘Hańba’ czy ‘chańba’? ‘Pojedyńczy’? A może ‘pojedynczy’?

0
580
2014-02-13-wielkie-glogowskie-dyktando@glogow@-2013-02-23-Dzien-Jezyka-Ojczystego-@MOK-(fot.P.Dudzicki)-16

Ortografia. Bolączka wielu uczniów i studentów. Dyktando ortograficzne to częsty powód nieprzespanych nocy i masowych zachorowań na grypę. A tymczasem ortografia działa na określonych zasadach. Wystarczy je poznać i stosować. Już jutro o godz. 9:00 w PWSZ w Głogowie odbędzie się III Międzyszkolne Głogowskie Dyktando Ortograficzne.

Różnego rodzaju konkursy językowe i dyktanda ortograficzne od wielu lat cieszą się niesłabnącą popularnością w całym kraju. Również w Głogowie organizowane są tego typu turnieje. Przykładem może być chociażby Wielkie Głogowskie Dyktando. Na nieco mniejszą skalę konkursy językowe odbywają się w szkołach. Co jakiś czas różne placówki zbierają uczniów, dyktują tekst, weryfikują poziom znajomości ortografii, a później wyłaniają najlepszych. Tego rodzaju impreza odbędzie się już jutro w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Głogowie o godz. 9:00.

Kto weźmie udział w dyktandzie?

Będzie to już trzecia edycja Międzyszkolnego Głogowskiego Dyktanda Ortograficznego. W zeszłym roku rónież odbyło się ono w PWSZ, lecz nosiło wówczas nazwę II Międzyszkolnego Powiatowego Dyktanda Głogowskiego. Uczestnicy konkursu walczyli o tytuł Mistrza Ortografii 2016. I podobnie jak było rok temu, teraz również do turnieju przystąpią uczniowie wszystkich typów szkół – od podstawówek po uczelnie wyższe – a także rodzice (z wyjątkiem nauczycieli języka polskiego i bibliotekarzy). Każda szkoła mogła zgłosić maksymalnie 3 uczniów i 3 rodziców. W Głogowie jest około 30 szkół. Gdyby każda wykorzystała limit przedstawicieli, to wówczas wychodzi nam około 90 konkursowiczów.

Głogowska Ścieżka Ortograficzna

Co ciekawe, jutrzejsze III Międzyszkolne Głogowskie Dyktando Ortograficzne nie będzie opierało się na losowym tekście. Wszystko jest połączone z projektem Głogowskiej Ścieżki Ortograficznej, założonej w roku 2013. Jej celem jest propagowanie umiejętności poprawnego pisania. GŚO jest wspólnym projektem następujących szkół:

  • Gimnazjum nr 2
  • Szkoła Podstawowa nr 3
  • Zespół Szkół Ekonomicznych
  • Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa

Jak to się ma do jutrzejszego dyktanda? Otóż jego uczestnicy będą musieli zmierzyć się z tekstem opracowanym na podstawie 160 słówek publikowanych w roku szkolnym 2016/2017 właśnie na portalu Głogowskiej Ścieżki Ortograficznej. Co jakiś czas na profilu GŚO pojawiała się określona liczba słów, które pojawią się na jutrzejszym dyktandzie. Ostatnie to: przecież, alei, krzyżówka, nieurodzaj, podwórze, przerzucam, potrzebować, wspólny, hydraulik, długoterminowy. Niby nic trudnego, ale w stresie i w połączeniu z innym słowami i związkami wyrazowymi nawet najprostsze słowo może sprawiać problemy.

Współpraca szkół i władz miasta

Organizatorami III Międzyszkolnego Głogowskiego Dyktanda Ortograficznego są twórcy Głogowskiej Ścieżki Ortograficznej, dyrektorzy szkół oraz Rektor PWSZ w Głogowie. Patronat nad konkursem objęli i główne nagrody fundują Prezydent Miasta Głogowa Rafael Rokaszewicz, Starosta Głogowski Jarosław Dudkowiak oraz Rektor PWSZ w Głogowie dr Katarzyna Rusak.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.