Legnica: mieszkania TBS w Lasku Złotoryjskim

0
742

Towarzystwo Budownictwa Społecznego, którego udziałowcem jest miasto, wybuduje na osiedlu w Lasku Złotoryjskim blok dla 44 rodzin. Wykorzystane w nim zostaną najnowocześniejsze technologie. Dziś podpisano umowę o przekazaniu placu budowy wykonawcy Przedsiębiorstwu Budowlanemu Mirosław Wierzyk w Świdnicy.

W tym byłym poradzieckim kompleksie wojskowym (R-37) w ciągu 12 lat przekazano lokatorom już siedem wyremontowanych bloków, w których jest ponad 400 mieszkań. Ósmy zostanie wybudowany od podstaw. I będzie w nim wiele ciekawych i innowacyjnych rozwiązań, które w efekcie spowodują obniżenie kosztów eksploatacji.

Czterokondygnacyjnemu budynkowi ogrzewanie sufitowe zapewni system studni i pomp cieplnych, które dostarczą ciepło z ziemi – mówi prezes TBS Kamienna Góra Władysław Niemas. – Wykonaliśmy już jeden z 18 odwiertów na głębokość 180 metrów, z których będzie pochodziła energia cieplna.

Z kolei system wentylacji doprowadzi do mieszkań przefiltrowane i oczyszczone powietrze. Każdy z lokatorów otrzyma oprócz mieszkania z balkonem, także pomieszczenie gospodarcze i garaż. W budynku powstaną jedno, dwu, trzy i czteropokojowe mieszkania o średniej powierzchni ok. 50 m2. Koszt tej inwestycji, przewidzianej w cyklu dwuletnim, to około 8 mln zł. Jest ona finansowana z niskooprocentowanej pożyczki z Banku Budownictwa Krajowego (49 proc), przyszłych lokatorów, gminę i TBS.

Kto może wynająć mieszkanie w TBS?

Osoba, która jest na liście oczekujących, niemająca własnego mieszkania i osiągająca dochody pozwalające na jego utrzymanie. Wymagane jest wpłacenie kaucji w wysokości około 20 proc. wartości mieszkania, która zostanie zwrócona, gdy lokator zrezygnuje z lokalu.

– Tutaj, w Lasku Złotoryjskim, powstało małe miasteczko – mówi prezydent Tadeusz Krzakowski. – My stawiamy na budownictwo w ramach TBS, dzięki któremu mieszkańcy mogą wynajmować lokale w atrakcyjnych cenach.

Czynsz w mieszkaniach TBS w Legnicy wynosi od 9 do 10,5 zł za metr kwadratowy plus media. Jest zdecydowanie niższy, niż w mieszkaniach wybudowanych w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus.

Gmina Legnica od kilkunastu lat jest największym spośród czternastu udziałowców Towarzystwa Budownictwa Społecznego w Kamiennej Górze, posiadając 40,67 proc. udziałów. Od 2005 roku w ramach TBS w Legnicy zmodernizowano i wybudowano osiem budynków wielorodzinnych (przy al. Zwycięstwa, ul. Daszyńskiego i Makuszyńskiego). Powstało 460 nowoczesnych, dobrze wyposażonych mieszkań. Wkrótce miasto przekaże TBS-owi działki do zabudowy mieszkaniowej po wyburzonych obiektach na Zakaczawiu (ul. Kościelna i Kamienna).

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.