Dwie aplikacje – jeden cel: bezpieczeństwo głogowian

0
371
2016-02-24 Policja Głogów mł.asp. Łukasz Szuwikowski konsultacje społeczne Mapa Zagrożeń

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa i Moja komenda – te dwie aplikacje będą tematami spotkania, które odbędzie się 12 czerwca w Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Głogowie. Policja zaprasza mieszkańców Śródmieścia, Starego Miasta, osiedla Przemysłowego i Ostrowa Tumskiego.

Współpraca kluczem do bezpieczeństwa

Poczucie bezpieczeństwa i realne bezpieczeństwo są podstawowymi prawami każdego z nas. Zostały nawet określone w Konstytucji RP. Już w rozdziale 1, art. 5 napisano: „Rzeczpospolita Polska (…) zapewnia wolność i prawa człowieka i obywatela oraz bezpieczeństwo obywateli”.

Jak wiadomo nad bezpieczeństwem obywateli czuwa głównie policja. To policja stara się zapobiegać przestępczości, patroluje ulice, monitoruje napięte sytuacje społeczne, pilnuje imprez masowych i kontroluje sytuację na drogach.
Policja zachęca też mieszkańców miast, aby przekazywali informacje mogące pomóc w zapewnieniu bezpieczeństwa.

Do tego celu służą rozmaite narzędzia i platformy multimedialne. Należą do nich m.in.: Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa oraz aplikacja Moja Komenda.

To właśnie im, w znacznej mierze, poświęcona będzie debata zaplanowana na poniedziałek 12 czerwca 2017 r., na godz. 17:00 w Centrum Konferencyjno-Wystawienniczym w Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Głogowie.

Mieszkańcy Głogowa wspólnie z przedstawicielami władz i lokalnych instytucji

„Porozmawiajmy o bezpieczeństwie – możesz mieć na nie wpływ”. Taką nadano jej nazwę. Komendant Powiatowy Policji w Głogowie zaprasza na spotkanie mieszkańców Śródmieścia, Starego Miasta, osiedla Przemysłowego i Ostrowa Tumskiego. Zaproszono też m.in.: przedstawicieli samorządów Głogowa oraz Powiatu Głogowskiego, instytucji administracji mieszkaniowej ZGM i SM Nadodrze, instytucji pomocowych MOPS, MCWR oraz Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych Gminy Miejskiej Głogów. Obecni będą również głogowscy policjanci.

Na spotkaniu zostaną poruszone problemy gnębiące mieszkańców wyżej wymienionych osiedli. Będzie też mowa o lokalnych inicjatywach, które mają im zapobiegać. Chodzi m.in.: o niszczenie mienia, chuligaństwo, utrudnienia drogowe, kradzieże i inne zachowania utrudniające życie. Mowę wygłosi Komendant Powiatowy Policji w Głogowie. Zaprezentowany zostanie też stan bezpieczeństwa.

Aplikacje bezpieczeństwa

Bardzo ważnym punktem debaty będzie platforma multimedialna Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. KMZB to internetowa mapa Polski, która szczegółowo pokazuje gdzie jest niebezpiecznie. I nie chodzi tylko o przestępczość, ale również o złe oznakowanie dróg, kłusownictwo, nielegalna wycinka zieleni, żebractwo, wypalanie traw i wiele innych. A najlepsze w tym wszystkim jest to, że w każdy może tę mapę współtworzyć.

Na spotkaniu będzie również zaprezentowana aplikacja Moja Komenda, którą już teraz można sobie zainstalować w smartfonie. Dzięki niej w łatwy sposób wyszukamy najbliższą komendę, czy komisariat. Aplikacja wyznaczy też drogę do nich (tylko w trybie online), a nawet pomoże w odszukaniu odpowiedniego dzielnicowego. Rola tego ostatniego również będzie poruszona na spotkaniu.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.