Jeżdżąca poradnia kardiologiczna w Głogowie już 10 czerwca

0
509

W ramach kampanii „Bliscy sercu” w dniu 10 czerwca do Głogowa przyjedzie Cardiobus. Będzie można zupełnie za darmo przebadać się pod kątem kardiologicznym.

Przyjazd tzw. kardiobusa to w wielu miejscowościach i dla wielu mieszkańców Polski jedyna okazja do bezpłatnego przebadania układu krążenia. Wiele osób zwleka z pójściem do lekarza i bada się kiedy już wyraźnie widać, że dzieje się coś niedobrego. Do tego dochodzą kolejki i wysokie koszty badań lekarskich.

Stąd rozmaite kampanie zdrowotne

Jedną z nich jest kampania “Bliscy sercu”. Dzięki tego rodzaju akcjom można się przebadać całkowicie za darmo. W konkretnym miejscu i w konkretnych godzinach. Do Głogowa Cardiobus przyjedzie już w sobotę 10 czerwca. Będzie stał na parkingu przy supermarkecie Tesco (os. Kopernik) w godz. 9:00–18:00. Badania będą całkowicie bezpłatne. Może w nich wziąć udział każdy. W tym mobilnym gabinecie kardiologicznym obecny będzie lekarz, który dla każdego pacjenta opracuje indywidualne zalecenia dalszego postępowania.

Do tej pory, od 15 maja Cardiobus odwiedził takie miasta, jak: Warszawa, Kielce, Rzeszów, czy Białystok. Na jego drodze są jednak mniejsze miejscowości, np.: Prudnik, Kępno, czy Swarzędz. No i oczywiście Głogów. W sumie w dniach 15 maja–22 czerwca Cardiobus odwiedzi 33 miejscowości.

Umieralność z powodu chorób krążenia

Profilaktyka kardiologiczna jest bardzo ważna. Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego w wyniku chorób układu krążenia umiera w Polsce coraz więcej osób. W roku 2000 było to ponad 175 tys., natomiast w roku 2013 już ponad 177 tys. Najmniej zgonów odnotowano w woj. podkarpackim. Najwięcej w podlaskim. W dodatku umieralność z powodu chorób układu krążenia zdecydowanie przeważa nad takimi przyczynami śmierci, jak nowotwory złośliwe, urazy i zatrucia, czy inne przyczyny. Innymi słowy, w Polsce najwięcej osób umiera wskutek chorób układu krążenia.

Zachorowalność na choroby układu krążenia

Najczęściej wygląda to tak, że pacjent ze stwierdzoną chorobą kardiologiczną cierpi jednocześnie na inną dolegliwość związaną z układem krążenia. Do takich chorób zalicza się następujące schorzenia i dolegliwości: nadciśnienie tętnicze, choroba wieńcowa, zawał serca, niewydolność serca, zaburzenia rytmu serca: np. migotanie przedsionków, inne choroby mięśnia sercowego, miażdżyca, choroby naczyń, czy udar mózgu.

Szacuje się, że w w latach 2015–2025 zapadalność na choroby kardiologiczne w Polsce wzrośnie o 13%.

Jeżeli chodzi o województwo dolnośląskie zajmuje ono 3 miejsce w zakresie rozpoznawania chorób kardiologicznych. Zgodnie z danymi Ministerstwa Zdrowia zachorowalność na choroby układu krążenia w latach 2015–2015 wzrośnie w naszym województwie z 29 tys. do 33 tys.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.