Nadciągają burze z gradem. Jak się zabezpieczyć?

0
338
2015-06-12 Zagrzmi i spadnie grad (fot. H. Kowalski)
burze, burza, piorun

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał oficjalne ostrzeżenie przed burzami dla woj. dolnośląskiego. Około godz. 15:00 burze przechodziły m.in. nad Nową Solą i w okolicach Sławy. Ciężkie odgłosy wyładowań było słychać również w naszym mieście. Dla Głogowa burze przewidziane są na dzisiejszy i jutrzejszy wieczór. Dlatego warto przypomnieć jak należy się zachować. 

Ostrzeżenie meteorologiczne

Burza jest zjawiskiem nieprzewidywalnym. Budzi lęk i respekt. I słusznie. Bo to naprawdę groźny fenomen. Burza potrafi razić piorunem, niektóre grzmoty włączają alarmy w samochodach, a gwałtowne przebudzenie w nocy wywołane potężnym hukiem wyładowania to chyba najgorsza pobudka z możliwych. Właśnie z takim czymś należy się liczyć dziś wieczorem i w nocy. Jutro zresztą też.

Zrobiło się gorąco, wręcz upalnie. Tak ma być również jutro. Od środy nieco się ochłodzi. Front gorący zetrze się z chłodniejszym, w wyniku czego powstaną burze. IMGW wydało ostrzeżenie – burzom ma towarzyszyć silny wiatr i grad. Czyli standardowo, można powiedzieć. Doświadczeni obserwatorzy czy tzw. „łowcy burz” wiedzą jednak, że określenie „standard” nijak ma się do burzy. Każda jest inna. Niektóre są łagodne i przebiegają bezproblemowo. Inne jednak momentalnie potrafią przerodzić się w niszczycielskie monstrum.

Wówczas zamykamy okna i z lękiem wpatrujemy się w mrugające niebo. Często też – i bardzo słusznie – wyłączamy urządzenia elektryczne z gniazdek. Gdyby piorun uderzył w dom, ładunek elektryczny mógłby powędrować przez urządzenie (telefon stacjonarny, suszarkę, maszynkę do golenia, komputer) i porazić nas w bezpiecznym zdawałoby się mieszkaniu.

A co jeśli burza zaskoczy nas poza domem?

  • Nie stawaj blisko drzewa. Odsuń się od niego jak najdalej – minimalna odległość to 5 metrów;
  • Na łące, w polu, na otwartej przestrzeni, kucnij (nie kładź się na ziemi!) i zakryj dłońmi uszy. Jeśli tego nie zrobisz, to piorun, który uderzy niedaleko ogłuszy cię;
  • Poszukaj rowu, kanału, doliny, czy innego obniżenia terenu. Pioruny omijają takie miejsca;
  • Pozbądź się wszelkich metalowych elementów (wisiorek, sprzączka od paska, kolczyki, itp.). Odłóż je na czas burzy. Zbierz wszystko w jednym miejscu i odejdź jak najdalej. Ukryj się, a po burzy wróć po rzeczy;
  • Jeśli jesteście w grupie rozproszcie się na minimum 5 metrów. W przeciwnym razie piorun, jeśli uderzy w jedną osobę przeniesie się na inne;
  • Jeśli nie możesz skryć się w budynku z piorunochronem poszukaj samochodu lub autobusu – to tzw. klatka Faradaya.

Warto mieć na uwadze wszystkie te zasady. Z burzą nigdy nic nie wiadomo. W tej chwili jest godzina 16:24. Mapy pogodowe z godz. 16:20 pokazują, że nowe burze pojawiły się już w okolicy Lubina i Legnicy. Jednocześnie w prostej linii na zachód od naszego miasta, w Żarach i Żaganiu (ok. 70 km od Głogowa) pojawiły się kolejne komórki burzowe. Strzałka pokazuje ich kierunek – na wschód w linii prostej.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.