Za dwa tygodnie wielka wystawa drapieżnych roślin

0
728

Takiej imprezy już dawno w Polsce nie było. W dniach 9–11 czerwca legnicką Palmiarnię i Mini ZOO odwiedzą specjalni goście – najgroźniejsze drapieżne i owadożerne rośliny. Wszystko w ramach Festiwalu Roślin Owadożernych. Z pewnością warto będzie się tam wybrać. Nie co dzień widzi się bowiem roślinę polującą na mysz czy pająka.

Groźne rośliny z wielkiego ekranu

Nie tak dawno temu w kinach i TV popularne były tzw. monster movie, czyli filmy o potworach. Klasykiem w tym gatunku są takie tytuły, jak „Godzillna”, „Obcy”, czy „King Kong”. Kinematografia monster movie dotyczyła również roślin. Znane są choćby takie filmy, jak „Dzień Tryffidów”, czy „Krwiożercza roślina”. W przypadku tego ostatniego wzorem dla owej krwiożerczej doniczkowej bestii miała być rosiczka – owadożerna roślina, występująca niemal na każdym kontynencie.

Tysiące roślin

Rosiczka będzie jedną z bohaterek zbliżającego się Festiwalu Roślin Owadożernych w Legnicy. 9–11 czerwca legnicką Palmiarnię i Mini ZOO z pewnością wypełnią tłumy zwiedzających. Sami organizatorzy piszą o swojej wystawie tak: „Kilka tysięcy roślin, najpiękniejsze i najbardziej unikatowe gatunki. Olbrzymie dzbaneczniki, które potrafią upolować mysz, czy też niewielkiego ptaka. Przekraczające metr wysokości kapturnice, prawdziwi smakosze much, os i pająków. Żywy i największy, naturalny lep z rosiczek! Wyjaśnimy jak i dlaczego muchołówki potrafią niewiarygodnie szybko…liczyć! Zareagują też na Twój dotyk. Jeszcze nigdy nie były takie głodne!”. Bo któż by nie chciał dotknąć i zaprzyjaźnić się z rośliną z zębami?

W ramach festiwalu odbędą się również pokazy karmienia takich roślin. Nie każdy bowiem wie, ale przykładowo rosiczkę można dokarmiać – jak swoje ulubione zwierzę. Co jakiś czas, kiedy liść rośliny jest rozchylony i widać na nim wabiące kropelki soku, kładzie się na nim owada. Wówczas liść się zamyka, a rosiczka przystępuje do uczty.

Kup sobie drapieżnika w doniczce

Organizatorzy zaplanowali również targi roślin owadożernych. Tak więc będzie można sobie kupić np. muchołówkę, postawić na parapecie i podziwiać jej umiejętności łowieckie. Z kolei mrozoodporną kapturnicę spokojnie posadzimy przed domem. Zza ogrzanego okna, z kubkiem kawy w ręku będziemy mogli oglądać jak zabłąkany pająk ześlizguje się po krawędzi kielicha i niknie w sokach trawiennych. Wbrew pozorom ceny takich roślin nie są wygórowane.

W czasie imprezy będzie można wysłuchać porad specjalistów, dowiedzieć się wielu ciekawych i zaskakujących informacji, a także wziąć udział w prelekcjach poświęconych tym zadziwiającym roślinom.

Organizatorami wydarzenia są Roraima Świat Roślin Owadożernych, władze Legnicy, no i oczywiście legnicka Palmiarnia i Mini Zoo.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.