Do Głogowa przyjedzie dyrektor warszawskiego ZOO, ornitolog Andrzej Kruszewicz

0
623

1 czerwca w Dzień Dziecka do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Głogowie przyjedzie Andrzej Kruszewicz, dyrektor warszawskiego ZOO, autor wielu książek i powszechnie ceniony ornitolog.

Spotkanie autorskie

Miejska Biblioteka Publiczna w Głogowie zaprasza na spotkanie z Andrzejem Kruszewiczem. Odbędzie się ono w dniu 1 czerwca 2017 r. o godz. 18.00 w bibliotece przy ul. Jedności Robotniczej 15. Spotkanie jest bezpłatne, lecz ilość miejsc jest ograniczona. Dlatego już od czwartku 25 maja można odebrać w bibliotece wejściówkę. Zadanie jest realizowane w ramach projektu „Czas na czytanie, czyli 70 niezwykłych spotkań z książką”, dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wyjaśnione oskarżenia

Można powiedzieć, że Andrzej Kruszewicz to człowiek instytucja. W jakiś sposób udaje mu się pogodzić obowiązki dyrektora ZOO w Warszawie, z pracą społeczną i wydawniczą.

Nie uniknął też problemów związanych z oskarżeniem o myślistwo. Jakiś czas temu w Internecie rozpętała się burza. Andrzejowi Kruszewiczowi zarzucono, że z jednej strony jest członkiem rady nadzorczej polskiego oddziału WWF (World Willdlife Fund, międzynarodowej organizacji zajmującej się ochroną przyrody). Z drugiej strony natomiast okazało się, że jest myśliwym. Zarzucono Kruszewiczowi obłudę, ponieważ nie można chronić przyrody niszcząc ją. Twierdzono, że zabija zwierzęta posługując się łukiem. I tak oto na dyrektora warszawskiego ZOO padł cień.

Sprawa została jednak wyjaśniona. A wyjaśnienie to okazało się prostsze, niż mogłoby się wydawać. Otóż Andrzej Kruszewicz zasiadając w fotelu szefa ogrodu zoologicznego w Warszawie (1 stycznia 2009) przejął kilka sztuk myśliwskiej broni palnej. Broń ta była w ZOO od czasów jego powstania (1928). Natomiast zgodnie z polskim prawem właścicielem takiej broni może być wyłącznie członek Polskiego Związku Łowieckiego. Tym sposobem Andrzej Kruszewicz po prostu MUSIAŁ zostać myśliwym. Wyjaśnienie proste, choć nawet teraz pojawiają się głosy sceptyczne.

To tyle jeśli chodzi o kontrowersje.

Ornitolog-podróżnik

Andrzej Kruszewicz z wykształcenia jest lekarzem weterynarii, z zamiłowania podróżnikiem i ornitologiem. W roku 1991 zdobył tytuł doktora nauk weterynaryjnych na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu . Tytuł jego pracy doktorskiej brzmiał: „Badania nad występowaniem ‘Isospora lacazei’ oraz jej wpływem na rozwój piskląt ‘Passer domesticus’ i ‘Passer montanus’”. Tłumacząc to na bardziej zrozumiały język, chodziło o zbadanie wpływu pasożyta z rodzaju Isospora na rozwój piskląt naszych rodzimych ptaków – wróbla zwyczajnego i wróbla mazurka (inaczej wróbla polnego).
Andrzej Kruszewicz wydał do tej pory kilkanaście książek. Zdecydowana większość dotyczy ptaków. W dodatku są to książki bardzo ciepło przyjęte zarówno przez specjalistów w tej tematyce, jak i laików. Część publikacji jest bardziej specjalistyczna, część nieco mniej. Niektóre skierowane są nawet dla dzieci i młodzieży (np. „Młody ornitolog”).

Do tego dochodzi naturalny gawędziarki talent Andrzeja Kruszewicza. Zgromadzeni mieszkańcy Głogowa z pewnością usłyszą wiele ciekawych historii.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.